Кожна нація в своїй історії мала і злети, і національні катастрофи. Як би ми критично ставилися до сучасної української реальності, досягнення все ж переважають, хоча і поразки вражають.
Про це розповів у коментарі виданню «Сomments.ua» політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожний.
"Ми, українці, як політична нація з тисячолітньою історією, нарешті, змогли стати державним народом. І це, напевно, головне досягнення, до якого ми звикли і сприймаємо як даність. А тому не будемо відносити цей факт до досягнень, нехай він буде тим, що з кожним назавжди ", — підкреслює експерт.
На його думку, українці за тридцять років переживали трансформацію не тільки державну, а й соціально-економічну, яка дуже боляче б’є по кожному.
"Не кожної нації вдалося б пережити такі випробування і залишитися єдиним цілим, яке досі живе, обговорюючи, чи є ми цим самим цілим чи ні. Навіть війна, яку за логікою мали б почати держава та її інституції, стала досягненням єдиної української нації і громадянського суспільства. Своїм прикладом вони змусили державні інститути перегрупуватися і почати широкомасштабний опір російської агресії. Мабуть, саме формування єдиної нації з різноманітності мов, культур, церков, регіональних укладів життя і місцевих традицій є досягненням за ці роки незалежності", — вважає Юрій Подорожний.
В той самий час, продовжує він, сам факт війни і втрати територій є поразкою держави.
"Але нас повинна об'єднати думка про те, що війна з Росією неминуча. Вибір однозначний. Або війна — або незалежність. І не держава, а народ зробив свій вибір. Держава в даному контексті стало лише інструментом. Саме цей факт вселяє оптимізм, тому що ми не тільки маємо тисячолітню історію народу, а й здатність до вибору власного шляху", — резюмує експерт.