Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Активізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Активізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Парамілітарні організації можуть бути використані для зриву виборів на окремих дільницях. Ризики застосування насильства та обмеження прав і свобод громадян залишаються доволі високими. Головний виклик для проведення чесних виборів – це те, чи здатні правоохоронці забезпечити правопорядок на виборах і чи будуть вони діяти об’єктивно, а не підігрувати комусь із кандидатів.

Про це йтиметься під час круглого столу «Ризики насильства у виборчій кампанії-2019», що відбудеться в четвер, 14 березня, в Рівненському медіа-центрі з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

На думку експертів, те, що парамілітарні організації отримали статус офіційних спостерігачів на виборах, і може призвести до конфліктів та сутичок на дільницях.

«Через неоднозначність трактування норм виборчого законодавства можуть виникнути конфлікти. Законодавчо передбачено, що спостерігачі можуть вживати необхідних заходів для припинення фальсифікацій. Але якщо ці спостерігачі за своєю суттю – напіввоєнізовані структури, це може призвести до різного роду сутичок. І тут головне питання – хто визначатиме, де є фальсифікації? Чи не буде використано ці законодавчі прогалини, щоб зірвати вибори на окремих дільницях в інтересах якогось із кандидатів?» – говорить експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Владислав Телькі.

Фахівці вказують, що фінансування цих парамілітарних структур дуже непрозоре і не можна прямо простежити, чи не підтримують вони якогось конкретного кандидата.

«Важливе питання – хто спонсорує ці організації? Зрозуміло, що на закупівлю форми, вишкіл, тренування, поїздки, харчування потрібні гроші, і те, що все це профінансоване самими членами, вкрай сумнівно», – зазначає адвокат, голова правозахисної організації «Правове поле» Валентин Дупак.

Експерти наголошують, що заяви окремих парамілітарних структур про те, що вони готові застосувати силу в разі фальсифікацій або що «вулиці будуть їхні», можуть налякати виборців іти в день голосування на дільниці.

«Наявність цих парамілітарних структуру – це лакмус того, що поліція не здатна гарантувати правопорядок. У МВС обіцяють по 10 правоохоронців на кожну дільницю, але ми не знаємо, звідки їх візьмуть – чи заберуть із вулиць патрулі, чи це будуть слідчі, чи Нацгвардія. Думаю, багато хто вже задумується, що дітей на вибори ліпше не брати», – каже Валентин Дупак.

За словами експертів, ризики створює не лише ймовірність агресивних дій цих структур, а й відсутність адекватної реакції на це поліції.

«Згадайте хоча б ситуацію в Черкасах із фаєр-шоу і сльозогінним газом, де постраждали 22 правоохоронці. Про анонсовану акцію в той день поліція не могла не знати, як і про потенційність конфліктної ситуації. Так чому не була виконана превентивна функція, чому допустили, що так багато тих же правоохоронців постраждали? Адже будь-який конфлікт легше гасити в стадії його зародження, а не коли це вже вилилось у насильницькі акції. Однак конфлікту дозволили розгорітись, і можна припустити, що це комусь було потрібно», – зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Віталіна Пальоха.

Експерти вказують, що в пресі неодноразово з’являлась інформація про тісний взаємозв’язок між очільниками «Національного корпусу» та МВС.

«У воюючій країні є колосальний запит на справедливість. Багато ветеранів війни пішли до різних парамілітарних структур, щоб її відстоювати. Такі організації певною мірою перебирають на себе функції Нацполіції, приміром, у боротьбі з наркоторгівлею. З одного боку, це похвально, адже вони допомагають розв’язувати важливі соціальні питання. А з другого, це ж і дискредитує самі правоохоронні органи. Коли правопорядок охороняють не поліцейські, виникає питання, або вони не можуть контролювати ситуацію, або ж безкарність насильницьких дій потрібна з певною метою. І тут є великий ризик, що і тих же ветеранів війни, і рядових працівників поліції можуть використовувати «в темну» для досягнення меркантильних цілей окремих політиків», – каже Владислав Телькі.

Фахівці підкреслюють, що наразі спостерігається війна компроматів, і закликають ретельно перевіряти інформацію і не піддаватися на провокації.

«Дуже важливо підтримувати власну інформаційну безпеку. Не вірте всьому, що читаєте чи дивитесь, перевіряйте інформацію з кількох джерел. Згадайте фотографію з тих же Черкас, де Президент нібито тікає від людей. Насправді це був фейк, світлина сфальсифікована, але її вірусно поширювали. І таких випадків щодо різних кандидатів дуже багато. Важливо раціонально оцінювати, а не через емоції, і не піддаватися на провокації. Те ж стосується і спостерігачів на самих дільницях. Важливо, аби вони оцінювали ситуації: є там фальсифікації чи хтось хоче, щоб про це говорили», – зазначає координатор ГО «Центр ЮА» в Рівненській області, представник Громадського руху «Чесно» Ірина Стасюк.

Експерти наголошують, для проведення чесних виборів правоохоронні органи мають діяти винятково в рамках закону і не підігрувати нікому з кандидатів. А щоб унеможливити різноманітні махінації та перевищення повноважень різних структур, вкрай важливо, аби до цього питання була прикута увага громадянського суспільства та міжнародних спостерігачів.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/aktuvizatsiya-paramilitarnuh-struktu-zbilshue-ruzuku-nasulstva-na-vuborchih-dilnutsyah">
Twitter
LinkedIn

Новини

Серед причин недостачі членів ДВК може бути страх перед тиском правоохоронців – експерт

Труднощі з формуванням дільничних виборчих комісій виникли на тлі психологічного тиску на членів ДВК, зокрема, і з боку політично заангажованих правоохоронців. Однак до зриву виборів ця проблема не призведе.

Ігор Рейтерович увійшов до топ-10 найвпливовіших українських політологів

Керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович увійшов до топ-10 українських політологів. Рейтинг оприлюднила Асоціація професійних політичних консультантів. Перелік найпопулярніших політичних професій «Вікторія» має 6 номінацій: «Політологи», «Політичні…