Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Чернігів: Блокування роботи агітаторів поліцією загрожує чистоті виборів – експерти

Чернігів: Блокування роботи агітаторів поліцією загрожує чистоті виборів – експерти

Судові колізії навколо роботи агітаторів на виборах і випадки тиску на них з боку поліції – це спроби завадити відкритій конкуренції кандидатів. Судова та правоохоронна системи не повинні ставати «учасниками» виборів, особливо на боці конкретних політичних сил і штабів.

Про це йшлося під час круглого столу на тему «Бути чи не бути передвиборчій агітації в Україні?», що відбувся 6 березня в Чернігівському прес-центрі «Чиста політика» з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

Баталії, які точаться навколо роботи агітаторів та спостерігачів, демотивують людей працювати на виборах, що викликає в експертів тривогу.

«Ми фіксуємо непоодинокі випадки нападів на агітаторів. Причому дивує поведінка правоохоронних органів при цьому. Замість того, щоб захищати людей, поліція апріорі ставиться до агітаторів ледь не як до злочинців. Хочу нагадати, що агітатори – такі ж громадяни України, право проводити агітацію закріплене в Конституції. Натомість ми бачимо нерівність підходів, коли агітаторам одних кандидатів – зелене світло, а інших – палиці в колеса», – каже експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Віталіна Пальоха.

На її думку, вчорашнє рішення Верховного Суду, який залишив чинним роз’яснення ЦВК про можливість законно компенсувати агітаторам супутні витрати, є важливим кроком до прозорості виборчого процесу.

«Оплата витрат агітаторів на проїзд, харчування, проживання – цивілізована практика західних держав. В Україні таку компенсацію намагалися прирівняти до підкупу на вимогу певних політичних сил, хоча насправді в нашій країні агітаторам завжди платили. Зараз ці витрати виведуть із ˮтініˮ – це величезний плюс. Однак громадськість та штаби кандидатів мають чітко стежити за виконанням цієї ухвали Верховного Суду», – вважає Віталіна Пальоха.

За словами експерта ГО «Український Центр суспільного розвитку» Владислава Телькі, правоохоронні органи дедалі частіше вдаються до конкретного впливу на виборчий процес – замість того, щоб зберігати політичний нейтралітет.

«Ми чуємо багато «дзвіночків», які дають підстави говорити про політичну заангажованість МВС. Зокрема, в заявах міністерства акцентують на тому, що головний порушник виборчого законодавства – штаб одного з кандидатів, хоча лідерів із порушень є кілька. За такого низького рівня довіри до поліції, як у нас – а це не більше ніж 30%, – наслідки політичних ігор правоохоронців можуть бути плачевними», - переконаний Владислав Телькі.

Керівництво МВС заявляє, що буде головним «арбітром» виборів, і водночас усіляко лобіює розширення своїх повноважень, аж до легалізації прослуховування та стеження за штабами і кандидатами без їх відома. Саме це намагаються провести під виглядом боротьби з підкупом виборців у новому виборчому законопроекті №8270, – вважають експерти.

«Чинне законодавство містить достатньо норм для притягнення винних у підкупі виборців до відповідальності, в тому числі й кримінальної. Але скільки ми можемо назвати справ, які увінчалися реальним покаранням? Результати дій міністерства в розрізі розслідування подібних справ критично низькі – лише приблизно 2%. Очевидно, віднесення певних злочинів до категорії тяжких потрібне не для того, щоб когось саджати у в’язницю, а для того, щоб мати змогу негласно стежити за штабами. Як буде використана інформація, отримана в рамках таких негласних слідчих дій, залишається лише здогадуватися», – зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Владислав Телькі.

Гарячу дискусію учасників круглого столу – експертів та членів виборчих комісій – викликали заяви парамілітарного угруповання «Національні дружини» про те, що організація не виключає застосування сили на дільницях.

«Функція стеження за правопорядком лежить на правоохоронних органах, а не на парамілітарних структурах. І вибачте, яким чином мають визначати фальсифікації та можливість застосування сили? Це що, буде самосуд? Подібне нагнітання ситуації взагалі не допустиме», – підкреслює експерт Віталіна Пальоха.

Набір нової поліції в результаті недолугої реформи правоохоронних органів призвів до низького рівня юридичної компетентності кадрів, – вважає Ігор Ушкевич, представник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

«Людей до нової поліції набрали фактично з вулиці, без юридичної освіти, тому вони процесуально не грамотні. Через це не можуть довести порушені справи до кінця. Багато правоохоронців просто не відкривали Кримінальний процесуальний кодекс. Якщо ж таким кадрам дати розширені повноваження у виборчому процесі, це може призвести до порушення конституційних прав громадян», – пояснює він.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/chernigiv-blokuvannyarobotu-agitatoriv-policieyu-zagrozhue-chustoti-viboriv">
Twitter
LinkedIn

Новини

Ротацій у Кабміні варто очікувати після прийняття закону про ринок землі, – Рейтерович

Поки Верховна Рада розглядає законопроект про ринок землі, ухвалювати рішення щодо кадрових ротацій навряд чи будуть. Про це розповів керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович коментуючи для…

Непублічність імовірного переможця виборів підриває довіру до нього – експерт

Є ризик, що в разі перемоги Володимир Зеленський «делегуватиме» свої президентські функції так, як делегує право виступати в ЗМІ від його імені. За відсутності чіткої кадрової політики важливі призначення, які…

Протест проти «формули Штайнмайєра» – відповідь суспільства на комунікаційні помилки влади, – Рейтерович

Події на Майдані й акції протесту проти підписання формули Штайнмайєра в інших містах — це наслідок відсутності комунікації влади з громадянами. Із суспільством треба спочатку говорити, що ми там ухвалюємо…