Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Чернігів: Результати виборів можуть відрізнятися від соціологічних прогнозів – експерти

Чернігів: Результати виборів можуть відрізнятися від соціологічних прогнозів – експерти

Відсутність віри багатьох українців у те, що їхній голос здатен вплинути на результат, призводить до того, що вони обирають емоційно, а не раціонально. Специфікою цієї виборчої кампанії є те, що лідером президентських перегонів став віртуальний кандидат, образ якого створений медійно. Водночас реальні результати виборів можуть відрізнятися від даних соціологічних опитувань.

Про це йшлося під час прес-конференції на тему «Ноу-хау виборів-2019: обіцянки, маніпуляції, психологічні атаки на виборця», що відбулася в четвер, 28 березня, в прес-центрі «Чиста політика» з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

За словами експерта з питань інформаційних та іміджевих технологій ГО «Український Центр суспільного розвитку» Тетяни Ілюк, ця виборча кампанія характеризується рекордною заангажованістю мас-медіа та відвертим «розкручуванням» вигідних для власників ЗМІ кандидатів.

«Інтереси власників телеканалів перемістили в площину інформаційного мовлення. Лідер виборчих перегонів, по суті, був маніпулятивно сформований у віртуальному просторі за допомогою непрямої агітації, яка найбільш дієва з психологічної точки зору. Згадайте новорічне привітання. Вперше в історії України був прецедент, коли замість вітання Президента в ефірі найпопулярнішого каналу вийшло вітання майбутнього на той час кандидата в президенти. Це була спланована інформаційна кампанія», — говорить Тетяна Ілюк.

Під час прес-конференції фахівці проаналізували програми і заяви топ-5 лідерів перегонів. Медійні меседжі всіх стосуються п’яти головних проблем України: «війни і миру», подолання бідності, проблеми міграції, боротьби з корупцією, забезпечення прав і свобод громадянина. У програмі й заявах кожного з кандидатів наявні елементи популізму. Обіцянки багатьох кандидатів виходять далеко за рамки повноважень Президента України або прямо суперечать міжнародним угодам, які взяла на себе наша держава.

«Елементи популізму наявні в меседжах усіх кандидатів, найбільше — саме в лідера перегонів. Йому найлегше обіцяти розв’язання всіх проблем, адже він ніколи не був у владі. Однак його програма — по суті, компіляція вдалих меседжів опонентів, і можливість її швидкого втілення викликає сумніви, адже реальне життя – не фільм. Багато з обіцянок потребують ухвалення нових законів, кардинальної зміни податкової системи і навіть внесення змін до Конституції. Складно уявити, як це можливо зробити, принаймні, в перші 100 днів президентства без підтримки парламенту», — зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Євген Кузик.

За словами фахівців, 90% виборців схильні голосувати, керуючись емоціями, і лише 10% — вивчають програми і голосують раціонально.

«Люди не читають програм. Зачіска гарна — отже, кандидат хороший. Наше завдання як громадських активістів — допомогти людям вибирати аналізуючи, а не під впливом емоцій», — каже громадський діяч Анатолій Тимошенко.

Психологія виборця провокує політиків удаватися до популізму, як-от зниження вдвічі ціни на газ чи легкого завершення війни на сході. Водночас реальні результати виборів можуть відрізнятися від даних соцопитувань.

Ключовими для результатів волевиявлення стануть явка і те, як кандидати зможуть мобілізувати свій електорат.

«Згадайте ситуацію з перемогою Трампа у США, який виграв не тому, що мав більшу підтримку, а тому, що його прихильники прийшли на дільниці. Якщо говорити про першу трійку лідерів, то в Петра Порошенка і Юлії Тимошенко є ядро електорату, люди, які точно підуть на вибори; тоді як у Володимира Зеленського прихильники в основному — молодь, яка рідко голосує. Результати волевиявлення залежатимуть від того, як кожен із кандидатів зможе мобілізувати своїх прихильників», — стверджує експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Віталіна Пальоха.

Фахівці підкреслюють загрозу можливих провокацій на окремих дільницях, де штаби різних кандидатів можуть намагатися зірвати вибори і не дати голосів опонентам.

«Коли після 18:00 кандидати будуть бачити результати екзит-полів і до кінця голосування ще залишиться час, може виникнути також і спокуса використати своїх членів комісій для підтасування результатів чи зриву виборів на окремих дільницях», — каже представник Чернігівського громадського комітету з прав людини Віктор Тарасов.

Експерти також прогнозують можливу «війну екзит-полів». Багато штабів уже оголосили, що вестимуть власний попередній підрахунок голосів, а зважаючи на те, як подавалися різні дані соціологічних опитувань у передвиборчий період, можна очікувати взаємозвинувачення різних кандидатів аж до самого підбиття підсумків голосування.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/chernihiv-rezultat-vuborivmozhut-vidriznyatusyavid-sociologichnuh-prognoziv-eksperty">
Twitter
LinkedIn

Новини

Бачення завершення війни має бути головним при виборі головнокомандувача, – Подорожній

Без чіткого бачення зміцнення нацбезпеки та розвитку армії Україна не вирішить ні проблем економіки, ні земельної реформи, ні інших важливих питань. Саме бачення шляхів завершення війни має бути ключовим при…

Навіть якщо дебатів не відбудеться, із цього шоу уже видно, хто є хто – Подорожній

Такі шоу, як аналіз «аналізів», стають топ-темами і відволікають увагу суспільства від важливих питань. Технологія абсурдизації реальності давно «обкатана» в наших північних сусідів, однак навіть якщо змістовні дебати не відбудуться,…

Вибори у 179 окрузі на Харківщині стануть серйозним тестом для “СЛУГИ НАРОДУ”, – політолог

Проміжні вибори до Верховної Ради 15 березня стануть етапними і показовими, передусім для «Слуги Народу». Це буде перший серйозний тест для «Слуги народу» після переможного бліцкригу 2019 року. Тоді політсилі…