Український Центр суспільного розвитку

Юрій Подорожній

Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку

  1. Головна
  2. /
  3. Юрій Подорожній
  4. /
  5. Дострокові вибори: кому вигідно змінювати виборче законодавство

Дострокові вибори: кому вигідно змінювати виборче законодавство

Факти

Вчорашня інавгурація у багатьох залишила подвійні почуття. Однак однозначно можна сказати, що президент Зеленський налаштований рішуче.

Під час промови він зосередився на питаннях не стратегічних, що, зрештою, й не дивно, а практичних. Саме тому було оголошено про дострокові вибори та кадрові зміни, які є в компетенції глави держави.

Чи легітимний розпуск парламенту

Вже сьогодні у Верховній Раді відбулись консультації президента з головами фракцій щодо дострокових виборів.

Таке повноваження в нього є: він має право розпустити парламент. Однак має бути забезпечене різними видами легітимності: юридичної, політичної та суспільної. Суспільна легітимність дострокових виборів є. Адже рейтинг Верховної Ради традиційно досить низький. Тому в суспільства не виникає запитань, чому потрібні вибори до парламенту.

Що стосується юридичної легітимності розпуску парламенту, то тут є сумніви. І фактично завдання президента – заручитись політичною легітимністю дострокових виборів.

Не всі депутати та фракції готові йти на вибори. Хоча тут Зеленський виграє у будь-якому разі.

Якщо не вдається домовитись, він знову збільшить свій рейтинг. Якщо вдається, то на хвилі досить високого особистого рейтингу президента його політична сила може виграти вибори і сформувати потужну фракцію.

Хто може пройти до Ради наступного скликання

Якби вибори відбувались минулого тижня, то до парламенту потрапили б шість партій. Серед тих, хто збирається йти на вибори та визначився з фаворитом, за Слугу народу проголосували б 24,8%.

У трійці лідерів опинилися б Батьківщина з 17,6% та Блок Петра Порошенка Солідарність (14,7%). Завели б своїх депутатів Громадянська позиція (9,3%), Опозиційна платформа – За життя (9,2%) та Радикальна партія Олега Ляшка (5,3%).

А ось політсили Опозиційний блок (4,4%) та Об’єднання Самопоміч (2,5%) не подолали б виборчого бар’єру та не змогли б пройти до Верховної Ради наступного скликання.

Такі результати оприлюднили Київський міжнародний інститут соціології, Центр Разумкова та Соціологічна група Рейтинг. Звісно, це лише настрої виборців на травень місяць. Низка останніх подій уже скоро можуть змінити конфігурацію.

Кому вигідні дострокові вибори

 Ситуація для парламентських партій, відповідно до результатів опитування, не райдужна, а тому на дострокові вибори йти особливо ніхто не хоче.

Проте вибору в депутатів немає. Це запит суспільства, і на камери вони радісно підтримують президента. Незважаючи на всі юридичні колізії, він налаштований видати указ про розпуск Верховної Ради в другій половині липня.

Інтригою залишається те, за якою виборчою системою відбудуться ці вибори. Ті, хто був на консультаціях, озвучують суперечливі версії – від скасування мажоритарки та переходу на пропорційну систему до впровадження прихованої мажоритарки з регіональними прив’язками та зниженням виборчого бар’єру.

 

Очевидно, що готуватимуть компроміс, який влаштує і партії, і мажоритарників, аби набрати необхідну кількість голосів.

Хоча насправді корінь зла навіть не в самій системі – у світі є різні приклади успішного розвитку країн і зі стовідсотковою мажоритаркою, і з пропорційною системою. Дуже важливо, аби ефективно працювала судова система, а в державі було верховенство права.

 

Поділіться в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/dostrokovi-vuboru-komy-vugidno-zminyuvatuvuborche-zakonodavstvo">
Twitter
LinkedIn

Інші записи автора

А спостерігачі хто?

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку А спостерігачі хто? З огляду на те, як активно нині усіма особливо зацікавленими політичними силами тиражуються тези про підкуп виборців та…

Закон про імпічмент: чого чекати та як проходитиме процедура

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку Закон про імпічмент: чого чекати та як проходитиме процедура Факти Ухвалення закону про імпічмент президента – одна з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Але…

«Не хвилюйтесь! За вами спостерігають»

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку «Не хвилюйтесь! За вами спостерігають» Міністерство внутрішніх справ претендує на особливу роль у виборчій кампанії. Українців намагаються привчити до того, що…

Кредит під 73%, або як Зеленський підготував основу для створення лівої партії

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку Кредит під 73%, або як Зеленський підготував основу для створення лівої партії Liga.net У цій виборчій кампанії кандидат Зеленський видавав, говорячи…