Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Дозвіл купувати землю іноземцям — це державна зрада, — експерти

Дозвіл купувати землю іноземцям — це державна зрада, — експерти

Продаж землі іноземцям становитиме загрозу національній безпеці. Під час проведення земельної реформи головне — створити запобіжники, які гарантують, що земля залишиться у власності українців, і дрібні та середні фермери матимуть можливість її купувати.

Про це йшлося під час круглого столу «Продаж землі іноземцям — недалекоглядність чи державна зрада?», який відбувся 11 вересня в інформагентстві «Українські новини» з ініціативи «Українського Центру суспільного розвитку» та ННЦ «Інститут аграрної економіки».

У питанні земельної реформи ключовим буде те, чи дозволять купувати землю іноземцям. Проти цього виступає переважна більшість українців. Адже у транснаціональних компаній значно більше коштів, ніж у вітчизняних фермерів, — говорить заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

«У вітчизняних аграріїв не буде змоги конкурувати на аукціонах зі значно більше фінансово підкованим іноземним капіталом. У Європі бізнес кредитується під 1–2%, а в Україні — 18– 25%. Уже на старті наш бізнес у десятки разів програватиме іноземному інвестору», — зазначає Денис Марчук.

Загрозою є і те, що іноземний бізнес принесе не тільки інвестиції, а й суттєвий вплив, — вважає керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

«Одна справа, коли іноземні компанії землю орендують, інша — коли вони власники. Із групи інтересів вони швидко перетворяться на групу тиску. Так працює, приміром, Китай, через напівдержавні компанії. Ще більш небезпечно, що можна отримати ситуацію подібну до однієї з балтійських країн, де 80% землі скупили росіяни. Навіть якщо в законі пропишуть, що можуть придбати всі іноземці, крім росіян, вони все одно зможуть зайти через Кіпр чи Віргінські острови. І це уже буде не просто група тиску економічна, це буде тиск політичний», — каже Ігор Рейтерович.

У гонитві за швидкими економічними перемогами влада швидко може отримати велику соціальну напругу в суспільстві.

«Земельна реформа — це ж не лише про економіку, це про соціальну сферу, і навіть про культурну. Якщо бездумно дозволити продаж землі іноземцям, для українців це може закінчитись трагічно, а для влади — новим Майданом», — стверджує політолог Юрій Подорожній.

Люди, які володіють землею, повинні мати змогу її продати, однак реформу потрібно провести з урахуванням усіх запобіжників, — вважають фермери.

«Для початку потрібно було б дати пайовикам, зважаючи на їхній поважний вік, змогу продати свої наділи. Але викуповувати ці землі мали б територіальні громади, які знають людей; знають, хто може цю землю взяти обробляти, і які здавали б її в оренду. А вже далі можна було б переходити до інших елементів ринку», — говорить голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Вінницької області, голова ГС «Об'єднана асоціація фермерів України» Інна Кухарчук.

У запропонованій владою концепції є й інші вразливі місця. Зокрема, обмеження обсягу продажу в одні руки. Передбачається, що одній компанія не можна мати у власності понад 0,5% площі угідь країни. Але це майже 200 тисяч гектарів. Такої концентрації землі в одних руках немає в жодній державі світу, — розповідає заступник директора, завідувач відділу земельних відносин та природокористування Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Ольга Ходаківська.

«Досі навіть органу, який би ці обмеження контролював, немає. А на його запуск потрібно не менше ніж півроку», — каже Ольга Ходаківська.

Науковці переконані, перш ніж відкривати ринок землі, потрібно завершити децентралізацію та інвентаризацію угідь, наповнити кадастр, розв’язати питання із землями, переданими в довічне користування фермерам, вирішити, що буде з довгостроковими договорами оренди.

«Зараз ми чуємо, що на ринок одразу вийдуть землі трьох форм власності: приватна, комунальна і державна, — але вибачте, там, де ОТГ лише на стадії формування, хто буде продавцем? Усі напрацювання, як інституційно підготуватися до ринку і провести комплексну земельну реформу, у нас є. Важливо, щоб до цього прислухались. На жаль, сьогодні виглядає так, що земельну реформу в Україні проводять без власне українців, їх просто не залучають до цього процесу», — говорить Ольга Ходаківська.

Обговорення моделі ринку землі почалося після зустрічі влади із представниками європейського бізнесу та Світового банку, тоді як діалогу з українськими аграріями немає.

«У нас є інформація, що найближчим часом знову відбудеться зустріч із представниками Світового банку, де їм уже запропонують один із варіантів обігу земель сільськогосподарського призначення. Але де у всій цій історії ми? Де науковці, де представники аграрних асоціацій, де, врешті-решт, люди, які мають паї?» — зазначає Денис Марчук.

Учасники дискусії дійшли висновку, що вкрай важливо, аби реформа не відбулася за зачиненими дверима й законодавці почули та врахували зауваження експертного середовища і людей, які працюють на землі.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/dozvil-kypyvatu-zemlyu-inozemcyam-ce-derzhavna-zrada-ekspertu">
Twitter
LinkedIn

Новини

Полтава: Інформаційна війна проти Президента об’єднала опозицію та МВС – дослідження

У масованій кампанії на тему підготовки підкупу виборців найактивнішими спікерами є керівництво МВС і штабу Тимошенко. Їхні синхронізовані повідомлення про «мережу» підкупу, нібито організовану штабом Петра Порошенка, найчастіше транслюють олігархічні…

Зростання насильства напередодні виборів може призвести до низької явки

Демонстрація сили з боку парамілітарних формувань підриває демократичні інституції та дискредитує правоохоронні органи. За низької довіри до політиків подальше нагнітання ситуації може призвести до того, що громадяни просто боятимуться прийти…

Чи стане Коломойський «сірим кардиналом» Зеленського, покажуть перші призначення, — Рейтерович

Справжні причини повернення Коломойського до України стануть зрозумілі після перших призначень Зеленського. Лише тоді можна буде остаточно сказати, чи це було тріумфальне повернення олігарха з подальшим відведенням йому ролі «сірого…