Український Центр суспільного розвитку

Ігор Рейтерович

Керівник політико-правових програм ГО Український Центр суспільного розвитку

  1. Головна
  2. /
  3. Ігор Рейтерович
  4. /
  5. Головні загрози виборчому процесу в Україні

Головні загрози виборчому процесу в Україні

Ігор Рейтерович, керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку»

Захист демократичних виборів – справа всієї країни.

Провести в Україні вибори, результат яких буде визнано самими виборцями і світовим співтовариством, – непросте завдання для всього суспільства. Україні доведеться протистояти кільком дуже серйозним загрозам.

Перше. Конкуренція в рамках президентської кампанії досить агресивна і веде до поляризації суспільства після президентських виборів. Кульмінація кампанії ще попереду, а моральні запобіжники у політиків уже горять. Весь інструментарій кампанії спрямований на нищівну критику опонентів, а отже – розшарування суспільства і формування свого електорату. Принцип голосування не «за», а «проти» когось у підсумку може дати піррову перемогу новому Президенту. Він буде змушений після виборів зшивати країну. Ця ситуація нам знайома з 2004 року.

Друге. Вибори стають краш-тестом для української поліції, яка зобов’язана незаангажовано реагувати на порушення з боку всіх штабів. Тим часом побутує інформація про певні домовленості Арсена Авакова з Юлією Тимошенко. Якщо вона підтвердиться або якщо МВС підіграє на виборах будь-якому іншому кандидатові, це означатиме спотворення волевиявлення громадян. Завдання громадянського суспільства, ЗМІ та експертів – прискіпливо стежити за робою правоохоронних органів у контексті виборів.

Третє. Є ознаки підготовки масового підкупу виборців, який в умовах знецінення зарплат і бідності може мати успіх. Підґрунтям для купівлі голосів є недосконале законодавство, яке недостатньо чітко врегульовує питання кваліфікації підкупу виборців. Станом на сьогодні в Україні винесено лише один (!) реальний вирок для організатора підкупу – суд на Одещині засудив порушницю до 5,5 років ув’язнення. Ситуацію може виправити Верховна Рада, ухваливши проект закону №8270, який посилює покарання за підкуп і розширює можливості його розслідування.

Четверте. Не можна виключати вплив на виборчий процес з боку інших держав чи транснаціональних корпорацій, чиї методи складно простежити. Сьогодні всі демократичні держави змушені задуматися про безпеку свого виборчого процесу. Чи готова Україна до відсічі кібер-втручанням, маніпуляціям соцмережами та іншим інформаційним атакам – питання риторичне. Але вже є успішний досвід об’єднань, які займаються викриттям фейків. І це обнадіює. 

П’яте. Багатьом виборцям, які звикли робити вибір в останній момент – уже в кабінці для голосування – буде складно зорієнтуватися і зробити цей вибір усвідомлено. Адже кількість кандидатів на президентських виборах цього року безпрецедентна – ЦВК зареєструвала 44 кандидати, включно з відверто «технічними».

З огляду на всі названі ризики, захист результатів виборів стає – без перебільшення – умовою виживання української держави і справою всього суспільства.     

Поділіться в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/holovni-zahrozy-vyborchomu-protsesu-v-ukrayini-2">
Twitter
LinkedIn

Інші записи автора

Головні загрози виборчому процесу в Україні

Ігор Рейтерович Керівник політико-правових програм ГО Український Центр суспільного розвитку Головні загрози виборчому процесу в Україні Захист демократичних виборів – справа всієї країни Провести в Україні вибори, результат яких буде…

Агітатор на виборах: ворог чи друг політичної прозорості?

Ігор Рейтерович Керівник політико-правових програм ГО Український Центр суспільного розвитку Агітатор на виборах: ворог чи друг політичної прозорості? Джерело Правові колізії навколо рішення ЦВК щодо компенсації витрат агітаторам наводять на…

Життя після виборів, або капкан завищених надій

Ігор Рейтерович Керівник політико-правових програм ГО Український Центр суспільного розвитку Життя після виборів, або капкан завищених надій Надмірні очікування, породжені «хайпом» виборчої кампанії, неминуче спричинять розчарування. Як турбулентність настроїв суспільства…

Чим здивує українців президентська кампанія?

Президентская кампания вышла на финишную прямую. 44 зарегистрированных кандидата – рекорд очень показательный. С одной стороны, он подчеркивает все недостатки тех, кто мнит себя политической элитой или претендует на этот…