Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Ігор Рейтерович розповів як громадянському суспільству вижити в умовах кризи

Ігор Рейтерович розповів як громадянському суспільству вижити в умовах кризи

Криза призведе до трансформації громадянського суспільстві. Ті організації, які хочуть залишитись працювати в громадському секторі будуть змушені переглядати джерела фінансування своєї діяльності, готуватися до зміщення акцентів грантових напрямків та реалізації нових для української практики проектів.

Про це в інтерв’ю для Центру розвитку ЧАС ЗМІН розповів керівник політико-правових програм Українського Центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович.

«Світ після коронавірусу безумовно зміниться. В чомусь на гірше, в чомусь на краще. І зараз насправді у громадських організацій є шанс показали себе з кращого боку, продемонструвати, що на відміну від державних структур, вони мають потужніші ресурси, зокрема людські, і можуть швидко адаптуватися, трансформувати свою діяльність», - зазначив Ігор Рейтерович.

За його словами, криза вчергове підтвердила, що громадянське суспільство в Україні сформоване.

«Специфіка нашого громадянського суспільства в тому, що воно найкраще себе проявляє під час криз. У нас найвищий рівень громадської активності, коли виникають серйозні проблеми в держави. Згадайте 2014 рік і розвиток волонтерства. Криза коронавірусу показала зсередини, що і як може робити громадянське суспільство. І воно тест здало. Ті громадські організації, які займалися соціальними програмами, волонтерськими проектами вони не припинили роботу, навпаки навіть актуалізували і часто перехоплювали ініціативу від держави», - говорить Ігор Рейтерович.

Політолог наголосив, що зараз громадським організаціям доведеться переглядати джерела  фінансування своїх проектів, зокрема намагатись знаходити кошти не стільки на загальнонаціональному рівні, скільки на місцевому.

«Після секвестру державного бюджету дійсно постраждало багато активностей. Думаю, що організаціям, які фінансувалися з центру зараз варто більше придивлятися до можливості реалізовувати свої проекти на місцевому рівні. Місцеве самоврядування, яке опинилось на передовій боротьби з коронавірусом, попри те, що змушене віддавати частину коштів нагору, все ж готове підтримувати соціально важливі проекти», - каже Ігор Рейтерович.

Він наголосив, що тенденція реалізації окремих соціальних, освітніх, культурних проектів на рівні міст і громад уже давно присутня на Заході і зараз вона доходить і до України.

«Частина напрямків, які раніше фінансувалися з бюджету через структуру департаментів зараз можуть бути перепрофільовані на аутсортс і віддаватися на виконання громадським організаціям, які працюють якісніше. Думаю таких ініціатив на місцевому рівні буде багато», - каже Ігор Рейтерович.

Він звернув увагу, що змінюватиметься специфіка роботи і напрямки підтримки  і тих фондів, які давно працюють в Україні.

«Думаю, що підтримка фондів, яка раніше надходила на загальні речі – такі як, приміром, розвиток демократії суттєво зменшиться. Зараз на передній план виходять інші проблеми. Більше затребуваними будуть ті, хто можуть давати практичні навики. Думаю, більше уваги буде приділятися розвитку дистанційної освіти, протидії епідеміям, починаючи з просвітницьких тем профілактики хвороб і закінчуючи глобальними проєктами з унеможливленням голоду в світі. В ООН прогнозують, що ця проблема набуде глобального характеру», - говорить експерт.

Також Ігор Рейтерович відмітив, що в Україні можуть з’явитися і зовсім нові напрямки роботи громадського сектору.

«Можливо уже в найближчі місяці у нас з’являться нові грантодавці з інших країн, які будуть зацікавлені інвестувати гроші в Україну, але спрямовувати їх не лише на економіку, але і на громадянське суспільство. Це західний принцип ведення бізнесу. Соціально відповідальний бізнес частину коштів спрямовує на соціальні проекти. Прихід міжнародних організацій, які зацікавлені в українській аграрній галузі, в логістичному потенціалі, також буде відбуватися через громадський сектор, так вони будуть тестувати ситуацію та робити висновки чи варто вкладати кошти в Україну», - каже Ігор Рейтерович.

Аби вистояти в умовах кризи Ігор Рейтерович радить громадським організаціям визначитись з напрямками, в яких вони сильні і їх розвивати, і також кооперуватися  і підсилювати одне одного для можливості реалізувати нові проекти, яких раніше не було в Україні.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/igor-reiterovich-rozpoviv-yak-gromadyanskomy-syspilstvy-vuzhutu-v-ymovah-kruzu">
Twitter
LinkedIn

Новини

Після виходу з коаліції Аваков навряд чи може розраховувати на роль регента, – політолог

Або нова, не надто слухняна, та все ж коаліція, або розпуск парламенту з присмаком незаконності – такі карти роздали депутати новообраному Президенту. Який шлях він обере - стане зрозуміло впродовж…

Не исключаю, что это был “договороняк”: Рейтерович о принятии закона относительно банков

Pакон про банки – це своєрідний "договорняк". Тобто для МВФ приймаємо закон, потім отримуємо там транш, а через певний проміжок часу, через Конституційний суд, або через іноземні суди закон буде відмінений.

Росії не вигідно зараз зривати розведення військ, — Рейтерович

Провокувати зрив розведення сил Росії зараз не вигідно. Однак не треба виключати факту «казусу виконавців». Самі представники так званих «ЛНР / ДНР», яким украй невигідне розведення, можуть зробити якийсь «вибрик».