Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Контракт на транзит російського газу укладено: чи вигідно це Україні – Юрій Подорожній

Контракт на транзит російського газу укладено: чи вигідно це Україні – Юрій Подорожній

20 грудня Україна та Росія підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через українську територію і врегулювання взаємних вимог.

Як відомо, 31 грудня 2019 року закінчується 10-річний контракт на транспортування російського газу до Європи. Підписання нового транзитного договору є ключовим питанням, яке визначає стосунки між Україною, ЄС та Росією.

Україна підійшла до цих переговорів з послабленими позиціями, насамперед через будівництво Північного потоку-2. Але невдоволення цим шляхом транспортування російського газу до Європи висловлювали не тільки українські урядовці, – розповідає політтехнолог Юрій Подорожній.

Північний потік-2 став викликом для США, які відкрито заявляли свої претензії як Німеччині з Росією, так і компаніям, дотичним до будівництва. А з моменту ухвалення держбюджету США, 20 грудня 2019 року, почали діяти санкції щодо компаній, які беруть участь у будівництві його та Турецького потоку.

Навіть під час прес-конференції міністр Олексій Оржель відзначив особливу роль позиції США у можливості домовленостей щодо транзиту.

Переговори щодо нового транзитного контракту розпочались у Берліні у тристоронньому форматі, а завершились підписанням протоколу у Мінську, де європейська сторона брала участь у режимі онлайн. Власне, контракт став предметом обговорення під час нормандської зустрічі.

Основним козирем у переговорах стало рішення Стокгольмського суду. Впродовж чотирьох років він розглядав провадження між Нафтогазом та Газпромом та ухвалив рішення на користь України. Згідно з цими рішеннями, Газпром не тільки не мав права претендувати на $80 млрд, а й навіть залишився без $3 млрд.

За словами міністра енергетики Олексія Оржеля та виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, контракт буде підписано на п’ять років з можливістю його пролонгації на 10 років.

Перший рік транзит складатиме мінімально гарантовані 65 млрд кубометрів газу, наступні роки – по 40 млрд. Така різниця пов’язана із сподіванням РФ на завершення будівництва та початком роботи труби Північного потоку-2.

За словами голови компанії Оператор ГТС Сергія Макогона, двосторонні переговори щодо транзиту продовжаться у Відні. Тому однозначно сказати, яким буде цей контракт, неможливо, враховуючи те, на які поступки у деталях йде Нафтогаз.

Підписання транзитного контракту, безумовно, вигідне українській стороні. По-перше, мир завжди краще за війну. І наявність контракту сприятиме порозумінню із Європейським Союзом щодо бажання знаходити консенсус.

По-друге, Україна отримує значно більші обсяги газу, ніж ті, про які говорила російська сторона.

Досягнути цього вдалось шляхом відмови української сторони від претензій подальших судових розглядів до РФ. Йдеться про близько $12 млрд. Можна по-різному оцінювати це рішення, але наявність таких позовів підсилювали позицію Нафтогазу у самих переговорах.

Українська сторона заявляє про наявний протокол та пакетне розуміння подальшого транзиту. А в них йдеться про можливі прямі постачання газу від Росії.

Звичайно, можна бути упевненими, що транзит буде, а тому необхідно спостерігати за продовженням переговорів та деталями, на яких умовах цей контракт буде підписано.

Джерело: ФАКТИ

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/kontrakt-na-tranzut-rosiyskogo-gazy-ykladeno-chu-vugidno-ce-ykraina-yuriy-podorozhniy">
Twitter
LinkedIn

Новини

«Слуги народу» вщент програли вибори в обласних центрах, – Рейтерович

Результати місцевих виборів свідчать про посилення впливу мерів і зростання підтримки місцевого самоврядування. Те, що «Слуги народу» не виграли вибори в жодному обласному центрі, а переважна більшість міських голів зуміли…

Мюнхенська конференція з безпеки 2020: чи можливий хорватський сценарій на Донбасі

Під час Мюнхенської конференції Володимир Зеленський зробив дві взаємовиключні заяви щодо місцевих виборів на Донбасі. Перша заява передбачає можливість проведення їх за повного контролю українською владою кордону з РФ на…

Серед причин недостачі членів ДВК може бути страх перед тиском правоохоронців – експерт

Труднощі з формуванням дільничних виборчих комісій виникли на тлі психологічного тиску на членів ДВК, зокрема, і з боку політично заангажованих правоохоронців. Однак до зриву виборів ця проблема не призведе.