Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. МВС не вдається дотримуватися політичного нейтралітету – експерти

МВС не вдається дотримуватися політичного нейтралітету – експерти

Рівень довіри до поліції в Україні є невисоким, при цьому значна частина виборців припускає, що правоохоронці діють в інтересах тих чи інших кандидатів і політичних сил.

Про це йшлося на прес-конференції «Ставлення українських громадян до поліції під час виборів: яким є рівень реальної довіри», проведеній з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку» 25 лютого в інформаційному агентстві УНІАН.

 

Експерт-політолог Центру Ярослав Телешун підкреслив, що порівняно з країнами Заходу, український показник довіри до поліції (близько 30%) є низьким. Якщо у США відповідний показник становить 54%, то в Німеччині – 83%. Не останню роль грає впевненість громадян ЄС і США у тому, що поліція діє як деполітизована інституція, чого в Україні немає, – вважає політолог.

 

«Забезпечення дотримання прав і свобод в Україні є однією з проблем, що загострилися на тлі колосального протистояння різних силових структур під час виборів. При цьому національна поліція найбільшою мірою безпосередньо контактує з громадянами, тому саме до неї зараз прикута увага і громадянського суспільства, і західних партнерів України», - підкреслив Ярослав Телешун.

Ризик маніпуляцій із волевиявленням українців значно посилився на тлі намагання поліції стати головним «суб’єктом» виборів, – переконаний Ігор Рейтерович, політолог, керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку».

«Ситуація з МВС свідчить про те, що відомству не вдається бути повністю нейтральним. Наприклад, міністр та один із його радників, говорячи про порушення штабу одного кандидата, замовчують аналогічні порушення інших штабів. Є звіти мережі «ОПОРА», з якою співпрацює МВС, щодо рекордсменів із порушень виборчого права. Мережа називає одні штаби, а з уст міністра звучать зовсім інші прізвища, що, звісно, може впливати на електоральні симпатії чи антипатії», - підкреслив Ігор Рейтерович.

Політолог представив результати всеукраїнського телефонного опитування громадян щодо їхнього ставлення до Національної поліції, проведеного на замовлення «Українського Центру суспільного розвитку» контакт-центром 2CALL. Було опитано 4332 респонденти, із яких 1845 погодилися дати відповіді, а 2487 відмовилися. Як свідчать дані дослідження, приблизно половина опитаних українців не обізнані з повноваженнями поліції під час виборів. І це дає правоохоронцям простір для зловживань, вважає експерт.

 

Разом з тим, більшість опитаних розуміють, що поліція має дотримуватися політичного нейтралітету. Серед 279 респондентів, які вважають, що поліція під час президентської кампанії працює на якогось із кандидатів, основними варіантами відповідей були: «на Ю.Тимошенко»; «на А.Авакова»; «хто більше заплатить»; «на владу»; «на інших кандидатів».

Основними порушеннями виборчих прав громадян з боку поліції респонденти назвали відмову реєструвати та розглядати скарги щодо порушення виборчого законодавства, а також незаконне затримання агітаторів.

 

Як приклад подібних дій правоохоронців Ігор Рейтерович назвав скандали в Сумах та селищі Козелець Чернігівської області. Зокрема, 20 лютого в Козельці поліція зірвала тренінг для 120 членів дільничних виборчих комісій, приїхавши нібито через повідомлення про підкуп. Пізніше члени ДВК говорили, що на них чинився тиск, а дехто взагалі відмовився від цієї роботи в комісіях. У цьому випадку мова йде про перевищення влади або службових повноважень поліцією (ч.2 ст 365 Кримінального Кодексу).

«Загрозу порушення виборчих і громадянських прав посилює те, що з подачі МВС у виборче законодавство хочуть внести зміни, які переведуть низку злочинів, вчинених на виборах, у статус тяжких. Йдеться про підкуп виборців і фальсифікацію чи знищення документів. Відповідно, для розслідування цих злочинів правоохоронці отримають право негласних слідчих дій – зокрема, прослуховування телефонів кандидатів і їхніх штабів. А це в наших умовах лише розширить простір для маніпуляцій з боку поліції», - переконаний Ігор Рейтерович.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/mvsne-vdaetsya-dotrumuvatusya-polituchnogo-neytralitety-experty">
Twitter
LinkedIn

Новини

Народним депутатам України нагадали, що вони просто “кнопки”, – Рейтерович

Серіальному сюжету з детектором брехні в Україні приділяють більше уваги, ніж зустрічі президента зі Штайнмайєром. Шоу намагаються зробити важливішим за врегулювання ситуації на Донбасі.

Бачення завершення війни має бути головним при виборі головнокомандувача, – Подорожній

Без чіткого бачення зміцнення нацбезпеки та розвитку армії Україна не вирішить ні проблем економіки, ні земельної реформи, ні інших важливих питань. Саме бачення шляхів завершення війни має бути ключовим при…