Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Надмірна роль поліції в процесі виборів-2019 загрожує демократії – експерти

Надмірна роль поліції в процесі виборів-2019 загрожує демократії – експерти

МВС бореться за розширення своїх повноважень у виборчому процесі. Водночас низька результативність розслідування порушень виборчого права та політичне забарвлення дій керівництва міністерства загрожує чесним виборам.

Про це йшлося під час круглого столу «Поліцейські вибори» чи вибори по закону?», організованого з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку» у прес-центрі інформагентства «Українські новини» 22 лютого.

 

Політичний експерт і колишній народний депутат Тарас Чорновіл вважає помилкою заяви міністра внутрішніх справ Арсена Авакова про те, що саме поліція має забезпечити чесний виборчий процес.

«Це викликає певну тривогу, оскільки міністр входить не в свою зону компетенції. Бо чесний виборчий процес забезпечують спостерігачі і члени виборчих комісій. А поліція запобігає правопорушенням і забезпечує невідворотність покарання за них. Без запрошення членів виборчих комісій вона не має права навіть заходити на дільниці. Тому поліція має виконувати лише властиві їй функції», - підкреслив Тарас Чорновіл.

На його думку, проблему становить те, що реформа МВС досі не довершена, на посадах збережено «абсолютно неприйнятні старі кадри». Але при цьому взаємний контроль між МВС, СБУ та ГПУ має допомогти не допустити порушень, які унеможливлять встановлення результату виборів. 

 

Керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку», політолог Ігор Рейтерович вважає, що МВС, просуваючи законопроект щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства (№8270), прагне змінювати правила гри в розпал виборчої кампанії.

«Прогалини у виборчому законодавстві справді є. І законопроект №8270 несе низку потрібних змін, зокрема, збільшення штрафів за порушення. Але він містить і небезпечні норми. Наприклад, ідеться про посилення відповідальності членів виборчих комісій за неналежне виконання обов’язків, але у чому полягає це неналежне виконання? Різне трактування цих понять може паралізувати виборчий процес», - підкреслив політолог. Також пропоноване проектом зарахування деяких порушень виборчого права до категорії тяжких злочинів дає поліції змогу проводити негласні слідчі дії, прослуховувати телефони, слідкувати за кандидатами. А це вже створює простір для маніпуляцій, - вважає Ігор Рейтерович.

На думку заступника гендиректора «Комітету виборців України» Наталії Линник, українське виборче законодавство більш жорстке, ніж в інших країнах. При цьому спостерігається маніпулювання даними про кількість порушень у виборчому процесі.

«За повідомленням МВС, відкрито понад 1200 проваджень. Але про які саме порушення йдеться? Переважно це реклама без вихідних даних, що тягне за собою лише штраф у 51 грн. Радимо МВС об’єднати такі порушення в групу незначних і знизити градус заяв. Бо коли така статистика йде від МВС, це дискредитує вибори і грає на руку країні-агресору, яка й так заявляє, що в Україні вибори проводять недемократично», - переконана аналітик.

Експерт з конституційного права Богдан Бондаренко вважає, що серйозною загрозою є слабка підготовка слідчих у справах про порушення під час виборів.

«Нерідко слідчі просто не вміють працювати з цією категорією злочинів, які виникають під час виборів – приблизно раз на 4 роки. Як і зі справами НАЗК. І вони це визнають. За даними 2014-2015 років, після місцевих виборів із кількох сотень справ до фіналу дійшло лише 15, за якими ухвалено рішення суду. Тобто система не працює», - констатував правознавець.

На думку військового журналіста Романа Бочкали, контролювати дотримання законності на виборах правоохоронцям заважає політичне забарвлення.

«Активність та порядок дій людей у формі не повинні залежати від політичних уподобань керівника того чи іншого органу. Дуже не хотілося б, щоб МВС та інші органи стали окремим суб’єктом виборчого процесу», - підкреслив він.

Експерт-політолог ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ярослав Телешун переконаний, що боротьба між різними силовими структурами, яка сьогодні спостерігається, може призвести до обмежень прав людини. Тому війну компроматів, у якій зокрема задіяні структури МВС та СБУ, слід припинити, щоб зберегти легітимність державних інституцій.

Також під час круглого столу було презентовано довідкову брошуру, в якій зібрано законодавчі норми щодо прав виборця та його взаємодії з іншими учасниками виборчого процесу – агітаторами, членами виборчкомів та правоохоронцями. Представляючи видання, здійснене «Українським Центром суспільного розвитку», експерт Центру Віталіна Пальоха наголосила, що партнерство поліції з громадянами має стати головним запобіжником від зловживань на виборах.

 

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/nadmirna-rol-policii-v-procesi-vuboriv-2019-zagroxhue-demokratii-ekspert">
Twitter
LinkedIn

Новини

Головний здобуток останніх 5 років в Україні – наявність свобод, яких немає в інших пострадянських країнах – експерт

Серед багатьох здобутків України за останні 5 років одними з найважливіших стали свобода слова, яка дозволяє критикувати владу, та чесні і конкурентні вибори, зразком яких є і президентська кампанія цього…

Серед причин недостачі членів ДВК може бути страх перед тиском правоохоронців – експерт

Труднощі з формуванням дільничних виборчих комісій виникли на тлі психологічного тиску на членів ДВК, зокрема, і з боку політично заангажованих правоохоронців. Однак до зриву виборів ця проблема не призведе.

Бачення завершення війни має бути головним при виборі головнокомандувача, – Подорожній

Без чіткого бачення зміцнення нацбезпеки та розвитку армії Україна не вирішить ні проблем економіки, ні земельної реформи, ні інших важливих питань. Саме бачення шляхів завершення війни має бути ключовим при…