Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Недовіра до судів в Україні: організована криза чи об’єктивна реальність – у Києві презентували результати дослідження щодо діяльності суддівського врядування

Недовіра до судів в Україні: організована криза чи об’єктивна реальність – у Києві презентували результати дослідження щодо діяльності суддівського врядування

Недовіра громадян до судової влади зростає через сплановані інформаційні кампанії, які дискредитують суддівське врядування. Протягом 2019-2021 років у ЗМІ «вливались» численні оціночні судження, які дезінформували людей і впливали на викривлення громадської думки.

Про це йшлося під час  брифінгу «Недовіра до судів в Україні: організована криза чи об’єктивна реальність», присвяченого особливостям висвітлення діяльності Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та судів у 2019-2021 роках. Захід відбувся 6 жовтня 2021 у пресцентрі Вищої ради правосуддя.

У брифінгу взяли участь в.о. Голови ВРП Олексій Маловацький, керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович, голова Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук.

Під час заходу презентували  моніторингове дослідження медіаполя щодо висвітлення  діяльності Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у період 2019-2021 років. Експерти проаналізували тривалу інформаційну кампанію грантових організацій, що спеціалізуються на питаннях судової і антикорупційної реформи з точки зору дотримання журналістських стандартів.

«Аналіз даних моніторингу свідчить про те, що за рахунок активного просування негативних коментарів та оціночних суджень окремих експертів-активістів, громадська думка була викривлена. Оцінка діяльності Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в українських медіа подавалась упереджено. В результаті ми побачили зниження довіри громадян до судової влади і численні спроби змінити законодавство про судоустрій мотивуючись штучно створеною проблемою», - говорить керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

Довкола незалежності суддів як основоположного принципу діяльності судової влади постали гібридні загрози, – вважає голова Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук. За її словами, в останні майже 3 роки, можна побачити, що для контролю над судовою владою винайшли новий інструмент – так званих «міжнародних експертів». Під різними назвами – громадських рад, етичних і конкурсних комісій – міжнародним експертам намагаються передати повноваження з формування судової влади.

«Звичайно, що це питання стало предметом розгляду Конституційного суду і Венеційської комісії. Їхні рішення відомі, і про жодний беззастережний мандат для іноземців не ідеться. Більше того, це небезпечна ідея, яка межує з втратою державною суверенітету. Судова реформа, яка відбулася, в тому числі шляхом внесення змін до Конституції, - не була випробувано на практиці. Натомість, відбуваються безкінечні експерименти над судовою владою та органи суддівського врядування. В жодній країні світу не змінюють правила гри для судової влади щороку. Проте, в Україні новим органам суддівського врядування – ВРП та ВККС – не дали можливості працювати без змін до законодавства впродовж хоча б однієї каденції. Ці зміни не були погоджені з судовою владою, а навпаки, розроблялися в умовах щоденного негативного пресінгу з метою сформувати суспільну недовіру і зневагу до судів», - наголошує Марина Ставнійчук.

Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів України мають формуватися у складі представників усіх інституцій, діяльність яких регулюється розділом Конституції «Правосуддя», – пояснює в.о. голови ВРП Олексій Маловацький.

«Цей принцип уже був підтверджений Венеційською комісією як такий, що відповідає європейським стандартам. Саме квотне представництво кожної юридичної професії забезпечує баланс у діяльності органів суддівського врядування. Участь адвокатів, науковців – це суспільний та громадський контроль за діяльністю судової влади. Проте ми бачимо, що продовжуються спроби через різні конкурсні комісії змінити як сам принцип формування складу ВККС і ВРП, . Зокрема змінити персональний склад цих органів. Це неприйнятна ідея. Вона позбавляє професійні спільноти права обирати своїх представників, а громадян України – права на справедливий судовий розгляд», - вважає Олексій Маловацький.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/nedovira-do-sydiv-v-ukraini-organizovana-kruza-chu-obektuvna-realnist-y-kuevi-prezentuvalu-rezultatu-doslidzhennya-schodo-diyalnosti-suddivskogo-vryadyvannya">
Twitter
LinkedIn

Новини

Дозвіл купувати землю іноземцям — це державна зрада, — експерти

Продаж землі іноземцям становитиме загрозу національній безпеці. Під час проведення земельної реформи головне — створити запобіжники, які гарантують, що земля залишиться у власності українців, і дрібні та середні фермери матимуть…

При кадрових ротаціях в уряді головне, аби не було «шило на мило», – Подорожній

Розмови про чергові ротації в уряді почались через складну економічну ситуацію. Однак, міняючи фігури на шахівниці, треба мати на кого замінювати, аби не вийшло «шило на мило». Таку думку в…

Інформаційну кампанію про підкуп виборців розкручували штучно, – дослідження

Із реальної боротьби зі злочинною діяльністю тема підкупу виборців перетворилася на піар-технологію окремих політиків. У штучному розгоні інформаційної кампанії брали участь штаби кількох кандидатів, медіа-холдинг Ігоря Коломойського, проросійські ЗМІ і…