Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Одеса: Актуалізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Одеса: Актуалізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Парамілітарні організації можуть бути використані для зриву виборів на окремих дільницях. Їх, як і правоохоронні органи, намагаються втягнути у брудну політичну гру. Ризики застосування насильства та обмеження прав і свобод громадян залишаються доволі високими. Громадянське суспільство має бути об’єднаним задля проведення чесних виборів та унеможливлення різноманітних махінацій.

Про це йшлося під час круглого столу на тему «Ризики насильства у виборчій кампанії-2019», що відбувся у вівторок, 12 березня, в Одесі з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

Одним із ризиків експерти називають те, що окремі парамілітарні організації отримали статус офіційних спостерігачів на виборах.

«Неоднозначність трактування виборчого законодавства може призвести до серйозних конфліктів. Так, у законодавстві прописано, що спостерігачі можуть вживати необхідних заходів, аби припинити фальсифікації. Однак постає питання трактування цих «необхідних заходів». Пригадую випадок, коли під час однієї кампанії бабуся повисла на руці людини, яка хотіла вкинути кілька бюлетенів в урну до приїзду поліції. Але вибачте, у разі присутності напіввоєнізованих структур мова йтиме про тримання когось за руку. До того ж, хто визначатиме, що відбуваються фальсифікації?» – говорить експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Владислав Телькі.

Експерти наголошують, що заяви окремих структур про те, що вони готові застосувати силу, призводять до нагнітання ситуації.

«Ми спостерігаємо загальну наелектризованість у суспільстві, що інформаційно нагнітається. Дійсно, одесити побоюються, чи будуть забезпечені їхні права у день виборів. Якщо продовжувати розхитувати човен, наслідки можуть бути плачевні», – каже член Національної спілки журналістів України, народний депутат України V-го скликання Дмитро Волошинков.

Політичні конфлікти можуть перерости в побутові, а в перспективі людей просто не пускатимуть на дільниці.

«Ця кампанія може охарактеризуватися конфліктами між різними поколіннями на рівні навіть окремо взятої сім’ї. Поки що це приховані конфлікти, але про них треба пам’ятати і зменшувати загальний рівень нагнітання, адже зрештою люди можуть просто не прийти на виборчі дільниці», – стверджує доктор політичних наук, професор Деніс Яковлев.

У різних регіонах уже помітні конфлікти із застосуванням насильства. І тут постає питання, наскільки ефективно поліція зможе реагувати, щоб захистити права громадян.

«Якщо ми згадаємо ситуацію в Черкасах, де постраждало 22 правоохоронці та кілька учасників мітингу, то навряд чи можна сказати, що поліція діяла ефективно. Чому допустили таку велику кількість постраждалих? Виникає запитання до керівництва відомства, чому не була виконана превентивна функція. Адже найлегше гасити конфлікт на стадії його зародження. Чи не могла поліція знати про потенційне зіткнення? Думаю, могла, але конфлікт допустила», – зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ярослав Телешун.

Фахівці наголошують, що у пресі вже неодноразово з’являлася інформація про тісний взаємозв’язок між очільниками «Національного корпусу» та МВС.

«Парамілітарні структури певною мірою перебирають на себе функції Нацполіції, приміром, у боротьбі з наркоторгівлею. Але загроза того, що тих же ветеранів війни можуть використовувати «в темну» задля досягнення певних політичних цілей, існує. Це ж стосується рядових працівників поліції і навіть слідчих, які можуть бути використані для маніпулятивних цілей у президентській гонці і надалі на парламентських виборах», – каже Владислав Телькі.

Експерти вказують на те, що зараз спостерігається більше «медійна» війна з виборчими правопорушеннями, ніж реальна.

«Ми чуємо заяви про велику кількість порушених справ, про сітки і піраміди, але зараз іде медійне обговорення, а чи будуть знайдені та покарані винні – велике питання», – говорить Ярослав Телешун.

За словами фахівців, рівень розкриття виборчих злочинів у попередні роки, зокрема і на місцевих виборах, загалом доволі низький.

«У правоохоронців помітна тенденція недостатнього досвіду роботи у виборчих кампаніях. Є випадки, коли суди завертають справи через неправильно оформленні протоколи. В попередні роки від 2 до 3% зареєстрованих правопорушень були доведені до кінця. Решта просто десь «зависли». Тому якість роботи поліції та її політична незаангажованість украй важливі для забезпечення правопорядку на дільницях і проведення чесних виборів», – говорить Владислав Телькі.

Експерти наголошують, правоохоронні органи мають діяти винятково в рамках закону і не підігрувати нікому з кандидатів. А для унеможливлення різноманітних махінацій та перевищення повноважень різних структур украй важливо, аби до цього питання була прикута увага громадськості та міжнародних спостерігачів.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/odesaaktualizaciya-paramilitarnuh-struktur-zbilshue-ruzuku-nasulstva-na-vuborchih-dilnucyah">
Twitter
LinkedIn

Новини

Головний здобуток останніх 5 років в Україні – наявність свобод, яких немає в інших пострадянських країнах – експерт

Серед багатьох здобутків України за останні 5 років одними з найважливіших стали свобода слова, яка дозволяє критикувати владу, та чесні і конкурентні вибори, зразком яких є і президентська кампанія цього…

Послаблення Офісу Президента – це шанс для Разумкова, – РЕЙТЕРОВИЧ

Відставка прем’єра, яка не відбулась дає Олексію Гончаруку шанс утвердитись як суб’єктному політику і відкриває шлях для самостійної гри спікеру Верховної Ради Дмитру Разумкову. Таку думку висловив у своєму Телеграм-каналі…

Житомир: Тему підкупу виборців роздмухують, щоб виправдати свою поразку – експерти

Гіперболізація загрози підкупу виборців стала політичною технологією, яку певні сили використовують зокрема для того, щоб у разі своєї поразки не визнати вибори законними.