Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Одеса: Актуалізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Одеса: Актуалізація парамілітарних структур збільшує ризики насильства на виборчих дільницях

Парамілітарні організації можуть бути використані для зриву виборів на окремих дільницях. Їх, як і правоохоронні органи, намагаються втягнути у брудну політичну гру. Ризики застосування насильства та обмеження прав і свобод громадян залишаються доволі високими. Громадянське суспільство має бути об’єднаним задля проведення чесних виборів та унеможливлення різноманітних махінацій.

Про це йшлося під час круглого столу на тему «Ризики насильства у виборчій кампанії-2019», що відбувся у вівторок, 12 березня, в Одесі з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

Одним із ризиків експерти називають те, що окремі парамілітарні організації отримали статус офіційних спостерігачів на виборах.

«Неоднозначність трактування виборчого законодавства може призвести до серйозних конфліктів. Так, у законодавстві прописано, що спостерігачі можуть вживати необхідних заходів, аби припинити фальсифікації. Однак постає питання трактування цих «необхідних заходів». Пригадую випадок, коли під час однієї кампанії бабуся повисла на руці людини, яка хотіла вкинути кілька бюлетенів в урну до приїзду поліції. Але вибачте, у разі присутності напіввоєнізованих структур мова йтиме про тримання когось за руку. До того ж, хто визначатиме, що відбуваються фальсифікації?» – говорить експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Владислав Телькі.

Експерти наголошують, що заяви окремих структур про те, що вони готові застосувати силу, призводять до нагнітання ситуації.

«Ми спостерігаємо загальну наелектризованість у суспільстві, що інформаційно нагнітається. Дійсно, одесити побоюються, чи будуть забезпечені їхні права у день виборів. Якщо продовжувати розхитувати човен, наслідки можуть бути плачевні», – каже член Національної спілки журналістів України, народний депутат України V-го скликання Дмитро Волошинков.

Політичні конфлікти можуть перерости в побутові, а в перспективі людей просто не пускатимуть на дільниці.

«Ця кампанія може охарактеризуватися конфліктами між різними поколіннями на рівні навіть окремо взятої сім’ї. Поки що це приховані конфлікти, але про них треба пам’ятати і зменшувати загальний рівень нагнітання, адже зрештою люди можуть просто не прийти на виборчі дільниці», – стверджує доктор політичних наук, професор Деніс Яковлев.

У різних регіонах уже помітні конфлікти із застосуванням насильства. І тут постає питання, наскільки ефективно поліція зможе реагувати, щоб захистити права громадян.

«Якщо ми згадаємо ситуацію в Черкасах, де постраждало 22 правоохоронці та кілька учасників мітингу, то навряд чи можна сказати, що поліція діяла ефективно. Чому допустили таку велику кількість постраждалих? Виникає запитання до керівництва відомства, чому не була виконана превентивна функція. Адже найлегше гасити конфлікт на стадії його зародження. Чи не могла поліція знати про потенційне зіткнення? Думаю, могла, але конфлікт допустила», – зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ярослав Телешун.

Фахівці наголошують, що у пресі вже неодноразово з’являлася інформація про тісний взаємозв’язок між очільниками «Національного корпусу» та МВС.

«Парамілітарні структури певною мірою перебирають на себе функції Нацполіції, приміром, у боротьбі з наркоторгівлею. Але загроза того, що тих же ветеранів війни можуть використовувати «в темну» задля досягнення певних політичних цілей, існує. Це ж стосується рядових працівників поліції і навіть слідчих, які можуть бути використані для маніпулятивних цілей у президентській гонці і надалі на парламентських виборах», – каже Владислав Телькі.

Експерти вказують на те, що зараз спостерігається більше «медійна» війна з виборчими правопорушеннями, ніж реальна.

«Ми чуємо заяви про велику кількість порушених справ, про сітки і піраміди, але зараз іде медійне обговорення, а чи будуть знайдені та покарані винні – велике питання», – говорить Ярослав Телешун.

За словами фахівців, рівень розкриття виборчих злочинів у попередні роки, зокрема і на місцевих виборах, загалом доволі низький.

«У правоохоронців помітна тенденція недостатнього досвіду роботи у виборчих кампаніях. Є випадки, коли суди завертають справи через неправильно оформленні протоколи. В попередні роки від 2 до 3% зареєстрованих правопорушень були доведені до кінця. Решта просто десь «зависли». Тому якість роботи поліції та її політична незаангажованість украй важливі для забезпечення правопорядку на дільницях і проведення чесних виборів», – говорить Владислав Телькі.

Експерти наголошують, правоохоронні органи мають діяти винятково в рамках закону і не підігрувати нікому з кандидатів. А для унеможливлення різноманітних махінацій та перевищення повноважень різних структур украй важливо, аби до цього питання була прикута увага громадськості та міжнародних спостерігачів.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/odesaaktualizaciya-paramilitarnuh-struktur-zbilshue-ruzuku-nasulstva-na-vuborchih-dilnucyah">
Twitter
LinkedIn

Новини

Піррова перемога Президента, – Ігор Рейтерович

Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з липня 2021, за який вночі проголосувала Верховна Рада України, це класична ситуація, коли питань більше, ніж відповідей. І коли прийняте рішення, насправді,…

Протидія зловживанням поліції на виборах є справою всього суспільства – експерти

Непоінформованість громадян про свої виборчі права посилює ризик маніпуляцій із волевиявленням на виборах – зокрема, з боку правоохоронців. Суспільству важливо протидіяти спробам поліції стати головним «суб’єктом» виборів.

Результати місцевих виборів: висновки, тенденції і прогнози

Результати місцевих виборів показали, що люди більше довіряють місцевому самоврядуванню, ніж центральній владі. «Слуги народу» не зуміли підтвердити свого статусу як партії влади, а місцеві лідери не просто укріпились на…