Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Перетворення поліції в інструмент виборів мусить припинитися – експерти

Перетворення поліції в інструмент виборів мусить припинитися – експерти

Штаби окремих кандидатів намагаються використати правоохоронців як інструмент своєї виборчої кампанії. Якщо керівництво МВС підіграватиме їм, ситуація в Україні може бути дестабілізована.

Про це заявили учасники прес-конференції «Вибори-2019: роль правоохоронних органів у забезпеченні законності виборчого процесу» у прес-центрі інформагентства «Українські новини» 13 лютого. У ній взяли участь члени ГО «Український центр суспільного розвитку» – політологи Ігор Рейтерович і Ярослав Телешун та експерт з організації виборів Юрій Подорожній.

На думку Подорожнього, уже зараз виникає ціла низка запитань до роботи правоохоронної системи в контексті виборів.

«Зважаючи на дуже значну кількість претендентів на президентську посаду (44 зареєстрованих кандидати), у ході кампанії можливий цілий шквал порушень. Штаби кандидатів уже зараз звинувачують один одного у порушеннях виборчого законодавства. А здатність поліції неупереджено реагувати на ці звернення викликає серйозну тривогу. Є ризик вибіркових розслідувань і маніпуляцій в інтересах окремих політиків», - говорить експерт.

Як приклад, він нагадав про події у Києві 9 лютого, коли поліція затримала групу активістів, що прийшли на мітинг на підтримку кандидата в президенти Юлії Тимошенко, щоб вимагати покарання замовників убивства Катерини Гандзюк – зокрема голови Херсонської облради «бютівця» Владислава Мангера. У відділку проти учасників контр-пікету було невмотивовано застосовано силу.

На думку експерта, в таких діях правоохоронців є ознаки роботи в інтересах конкретного кандидата – Юлії Тимошенко.

«Саме розслідування жорстокого вбивства активістки і політика Катерини Гандзюк від початку гальмувалося. Не поспішали покарати свого однопартійця і в «Батьківщині». Це фактично повтор ситуації зі справою Лозинського, коли тільки після тривалих вимог громадянського суспільства Юлія Тимошенко припинила захищати соратника, звинуваченого в убивстві. У кожному разі, така її лінія поведінки балів на виборах не додає», – додав Юрій Подорожній.

За словами політолога Ігоря Рейтеровича, силові дії поліції проти учасників акції «Хто замовив Катю Гандзюк?» у Києві свідчать про те, що реформування поліції відбулося лише частково.

«Стає очевидно, що реформа поліції обмежилась набором нових патрульних. А ті підрозділи, які мають стежити за порядком, – зокрема, й на виборах – частково сформовані з «недолюстрованих» працівників МВС, в тому числі «беркутівців», які відчувають свою безкарність. Небезпека в тому, що їхній стиль роботи не змінився, як і готовність виконати будь-які накази в силовому ключі. Таким чином, громадський контроль над діями поліції у виборчому процесі набуває особливої актуальності», - вважає Ігор Рейтерович.

Ризиків додає той факт, що українська поліція має дуже централізовану вертикальну ієрархію. У європейських же країнах за порядком на виборах стежать окремі муніципальні підрозділи поліції, що зменшує ймовірність масштабних маніпуляцій з боку правоохоронців, – наголошують аналітики. 

Тенденція використання штабами правоохоронців як інструмента виборчих технологій уже має й інші негативні наслідки в Україні. Ігор Рейтерович нагадав про те, що у Дніпрі на вимогу штабу Анатолія Гриценка було заблоковано виплати законної допомоги від міськради.

«Коли представники штабу Гриценка викликали у міську раду поліцію, виявилося, що жодної агітації при виплаті допомоги не ведеться, і сама виплата є плановим заходом. До честі правоохоронців вони зреагували адекватно, але ситуація поставила під удар саме отримання законної допомогти вразливими верствами населення. І такі спроби використати поліцію «всліпу» множаться», - наголосив політолог.

Проблемою, на його думку, є і те, що в Україні не працює ідентифікація працівників правоохоронних органів за індивідуальним номером чи жетоном, а законопроекти, які мали б вирішити це питання, блокуються на рівні МВС.

Серед викликів цьогорічних виборів експерти також назвали недосконале законодавство щодо підкупу виборців та вплив фінансово-промислових груп на різні структури правоохоронної системи.

«Результати виборів мусять бути визнані спочатку громадянами України, а потім – і міжнародним співтовариством. Якщо ці результати буде незаконно «скориговано», Україну чекає і внутрішньополітична, і зовнішньополітична криза. Щоб цього не допустити, потрібна співпраця правоохоронців, громадянського суспільства, експертних і медійних середовищ», - підсумував Ярослав Телешун.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/peretvorennya-policii-v-instrument-vuboriv-musut-prupunutusya">
Twitter
LinkedIn

Новини

Ігор Рейтерович розповів як громадянському суспільству вижити в умовах кризи

Криза призведе до трансформації громадянського суспільстві. Ті організації, які хочуть залишитись працювати в громадському секторі будуть змушені переглядати джерела фінансування своєї діяльності, готуватися до зміщення акцентів грантових напрямків та реалізації…

Луцьк: Головним ноу-хау виборів-2019 стала віртуальна політика

Специфікою передвиборчої кампанії є медійне «розкручування» віртуального політика, який став лідером перегонів. Специфікою самих виборів може стати розбіжність між соціологічними рейтингами кандидатів та підсумками голосування.

Росії не вигідно зараз зривати розведення військ, — Рейтерович

Провокувати зрив розведення сил Росії зараз не вигідно. Однак не треба виключати факту «казусу виконавців». Самі представники так званих «ЛНР / ДНР», яким украй невигідне розведення, можуть зробити якийсь «вибрик».