Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Піррова перемога Президента, – Ігор Рейтерович

Піррова перемога Президента, - Ігор Рейтерович

Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з липня 2021, за який вночі проголосувала Верховна Рада України, це класична ситуація, коли питань більше, ніж відповідей. І коли прийняте рішення, насправді, не влаштувало жодну зі сторін, які були як за, так і проти скасування мораторію. Для влади і опозиції все тільки починається. Попереду акції протесту, Конституційний Суд, розгул рейдерства і хаос в регіонах. Швидше за все, зі стріляниною.

Безумовно, з політичної точки зору відкриття ринку землі – це перемога президента Зеленського. Правда, Victoria Pyrrhica – піррова перемога. В тактичному плані він отримав те, що хотів – кредити МВФ (не виключено, що сума буде більше 10 млрд. доларів), а з ними шанс пережити пандемію і економічну кризу. Крім того, Офіс президента в черговий раз продемонстрував, що здатний організувати результативні голосування. Те, що це вийшло не з першого разу зараз вже не важливо. Важливий результат. 

Однак у стратегічному плані президент програв. Причому програв все і відразу – свій рейтинг, майбутні місцеві вибори і дострокові парламентські. Плюс істотно збільшилася ймовірність дострокових президентських виборів (у форматі «я втомився, я йду»). Тому що суспільна легітимність прийнятого закону – вкрай низька: вночі, на позачерговому засіданні, з порушенням регламенту, під час карантину, в масках, без акцій протесту біля стін парламенту, напередодні економічної кризи, та ще й у форматі, який не підтримує більшість українців . І як вишенька на торті – союз з «Європейської солідарністю» і «Голосом». Нехай і ситуативний, але дуже показовий. 

При цьому запропоновані правки (треба сказати, досить здорові), ситуацію, на жаль, не врятують. Не для влади, а для країни. Пункт про те, що з липня 2021 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи, причому до 100 га в одні руки, відмінно б виглядав, якби не одне «але». А саме – фінансово-економічна криза. У найближчі три роки у фермерів просто не буде грошей, щоб викупити заповітні 100 га. І держава їм не допоможе. Вірити в реальні і дієві кредитні програми для фермерів в Україні можуть тільки дуже наївні люди. А тим часом ті, у кого гроші є, почекають до 1 січня 2024 року і почнуть масово скуповувати землю по 10 тис. га. Причому за копійки, оскільки до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних паїв, не може бути менше їх нормативно-грошової оцінки. Якою буде остання – не складно здогадатися. 

Ну і, звичайно, банки. Вони зможуть набувати права власності на земельні ділянки. Те, що буде це відбуватися тільки в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави, не має значення. Хто-хто, а банки придумають, як максимально законно обійти цю норму і перетворитися в латифундистів. Хоча останнє, за великим рахунком, їм і не треба. Їх головна мета – концентрація землі з її подальшим перепродажем. І двох років, відведених законом, для цього вистачить з головою. 

Загалом, в Офісі президента поки можуть перепочити. І навіть трохи поспати. Тим більше, карантин рано чи пізно закінчиться, а проблеми нікуди не подінуться. Так що, сили ще знадобляться – наприклад, речі збирати. Якщо, звичайно, встигнуть. 

Джерело: Site.ua

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/pirrova-peremoga-prezudenta">
Twitter
LinkedIn

Новини

«Замнути» скандал з братом Єрмака не вийде навіть на тлі пандемії і економічної кризи, – політолог

Чим довше президент зберігає мовчання в історії з братом Андрія Єрмака, тим гіршою стає ситуація. Для влади вцілому. Тому що виглядає це або як приховування, або як безпорадність. Або ж,…

Дніпро: Втручання поліції у вибори недопустиме

Показова демонстрація сили з боку парамілітарних формувань дискредитує правоохоронні органи та підриває демократичні інституції. Подальше нагнітання ситуації загрожує тим, що громадяни просто боятимуться прийти на виборчі дільниці в день голосування.…

Чернігів: Блокування роботи агітаторів поліцією загрожує чистоті виборів – експерти

Судові колізії навколо роботи агітаторів на виборах і випадки тиску на них з боку поліції – це спроби завадити відкритій конкуренції кандидатів. Судова та правоохоронна системи не повинні ставати «учасниками»…