Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Протистояння силовиків на виборах може призвести до невизнання їх результатів – експерти

Протистояння силовиків на виборах може призвести до невизнання їх результатів – експерти

Роз’яснення Центральної виборчої комісії щодо роботи агітаторів не вплине на перебіг виборчої кампанії. ЦВК пояснила, яким чином можна компенсувати видатки волонтерам-агітаторам. Водночас у цьому аспекті на результати виборів може вплинути втягування правоохоронних органів у «гру за одного кандидата» та перешкоджання роботі агітаторів інших кандидатів.

Про це розповіли експерти під час круглого столу «Вибори – 2019: основні загрози демократичному волевиявленню громадян», який відбувся 28 лютого в інформагентстві «Українські новини» з ініціативи ГО «Український центр суспільного розвитку».

«В цій виборчій кампанії витрачають величезні фінансові ресурси на розкручування фейкових тем. Скажімо, обмусолювання роз’яснення постанови ЦВК щодо роботи агітаторів. Воно жодних нових правовідносин не встановлює. Це так само фейкова тема, як і крик про 1,5 мільйона «мертвих душ» у держреєстрі. Ну всі, хто хоч трохи розбирається у виборчому процесі, знають, що це абсолютна нісенітниця», – говорить віце-президент Асоціації народних депутатів України, експерт із виборчого права Олександр Барабаш.

У своєму роз’ясненні частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» ЦВК іще раз розтлумачила норми закону, що агітатори працюють безкоштовно, але їм можна компенсувати проїзд, витрати на телефон тощо. Однак у роз’ясненні є нюанс щодо договорів із юридичними компаніями, які можуть наймати людей для роздавання агітаційних матеріалів. Він потребує додаткового тлумачення, щоб не виникло ситуації, коли найнятих агітаторів затримуватимуть за те, що вони висловлюють свою громадянську позицію, – каже керівник політико-правових програм ГО «Український центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

«Робота агітаторів із чисто технічної перетворилася на політико-технологічну. Ми бачимо війну штабів, які звинувачують один одного в підкупі. Уже є дані про цілі системи збору компромату в ході виборів. Чи «вистрілить» це під час президентських виборів – невідомо, але багато що вже робиться із прицілом на парламентські вибори», – зазначає він.

Політичну мотивацію має і спроба змінити виборче законодавство, аби розширити повноваження правоохоронних органів, а власне – легалізувати стеження і прослуховування кандидатів, – вважає адвокат Сергій Лапутько.

«Зарахування підкупу виборців до тяжких злочинів, передбачене в законопроекті №8270, несе низку небезпек. Передусім ідеться про негласні слідчо-розшукові дії. Це прослуховування телефонів, контроль за кореспонденцією і зовнішнє спостереження. Право на такі дії мають СБУ і Міністерство внутрішніх справ. Проект подано Кабміном, із чого можна зробити певні висновки. Як буде використовуватися зібрана негласним способом інформація – невідомо. І без закону за багатьма кандидатами ведуть зовнішнє спостереження, а так це можна буде робити легально. Це небезпечно не лише для політиків, а й для виборців», – стверджує Сергій Лапутько.

Експерти зазначають, що намагання втягнути правоохоронні органи в політичну гру загрожує дискредитацією результатів.

 

«Зараз перед нами стоїть дуже важливе питання — чи є життя після виборів? 31 березня багато хто розглядає як судний день. Питання навіть не стільки в якості організації та проведення першого туру виборів, скільки у визнанні й сприйнятті його результатів громадянами України після. Безперервний компромат, втручання силових органів і перетворення їх на інструмент політичних сил у період виборчої кампанії призводить до подальшого зневірення уже «зневірених» громадян в український політикум і, що ще більш небезпечно, в державні інституції», — каже експерт-політолог Ярослав Телешун.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/protustoyannya-sulovikiv-na-vuborahmozhe-pruzvestydo-nevuznannya-ih-rezultativ">
Twitter
LinkedIn

Новини

Дострокові вибори вигідні трьом політичним силам, — Рейтерович

Можливість дострокових виборів значною мірою залежить від того, чи піде парламент на співпрацю з новобраним Президентом. Наразі їх проведення вигідне трьом політичним силам — «Слузі народу», БПП і «Опозиційній платформі…

Прихід проросійської влади погіршить ставлення держави до ветеранів АТО, – експерти

Міністерство ветеранів пропонує спрямувати конфісковані у корупціонерів кошти на купівлю житла ветеранам АТО. З такою ініціативою під час засідання Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів та осіб з інвалідністю…

Феномен Зеленського – психологічна втома і бажання втечі, – експерти

Перший тур президентських виборів став не боротьбою альтернатив і програм, а змаганням образів. 30% українців, проголосувавши за «несистемного» кандидата, реалізували таким чином запит на нові обличчя в політиці, наділивши цього…

1 думки про “Протистояння силовиків на виборах може призвести до невизнання їх результатів – експерти”

  1. Сповіщення: Протидія зловживанням поліції на виборах є справою всього суспільства – експерти – Український Центр суспільного розвитку

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *