Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Реальних передумов для дефолту немає, це шантаж, — експерти

Реальних передумов для дефолту немає, це шантаж, — експерти

У разі оголошення дефолту в Україні буде штучна криза, яка потягне за собою обвал економіки. Курс гривні може впасти до 73 за долар, настане інфляція і ціни на продукти зростуть у рази.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю для Час.UA заявив економіст Сергій Фурса.

Він наголосив, що жодної із трьох передумов, які можуть змусити уряд держави піти на оголошення дефолту, в Україні немає.

«Наразі реальних передумов для дефолту в Україні немає. По-перше, у нас зростає економіка. По-друге, у нас стабільна валюта і, по-третє, у нас, власне, знижується боргове навантаження. Тому навіть причини, яка б обумовила необхідність оголошення дефолту, немає. А якщо таке рішення буде ухвалене, це буде штучна криза. І створить її той, хто аж ніяк не керується інтересами України», — говорить експерт.

Економіст наголошує, що дефолт не означає, що нам автоматично будуть списані борги.

«Борги все одно доведеться повертати. У разі дефолту може бути списана частина боргу, але про це потрібно домовитись із кредиторами і пройти процес реструктуризації. Та для цього потрібно переконати кредиторів, що країна дійсно потребує дефолту. За ситуації, яка зараз в Україні, ніхто навіть розмовляти про таке не стане», — стверджує Сергій Фурса.

За словами фахівця, найбільше дефолт ударить по середньому класу і найбідніших верствах населення.

«Дефолт — це велика фінансова криза. Під час будь-яких криз заможні багатіють, а бідні стають іще біднішими. В Україні постраждає той невеличкий прошарок, який є середнім класом, і бідне населення», — каже Сергій Фурса.

Економіст зазначає, перший удар буде по гривні, а це спричинить інфляцію.

«Курс національної валюти першим реагує. Буде обвал гривні, причому не з 26 до 28, а із 26 до всіх 73. Одразу є почнеться інфляція, тобто суттєве зростання цін, тому що всі вони прив’язані до курсу. При цьому, знову ж таки, це не буде підвищення на 5–10%, як ми маємо зараз, а збільшення вартості в рази. Ну а потім упаде економіка. Хтось утратить роботу, хтось — заощадження в банках, адже банківська система найбільш чутлива до фінансових криз», — зазначає Сергій Фурса.

Водночас заяви про можливий дефолт — це питання не стільки економічне, скільки політичне. З одного боку, це своєрідний тест на реакцію суспільства щодо сприйняття подібної перспективи, з іншого — елемент інформаційних маніпуляцій. 

«У нас усі президенти, і Володимир Зеленський у тому числі, говорили про те, що деолігархізація — це одне з першочергових завдань. Однак зараз складається дуже показова ситуація, коли за результатами інтерв’ю одного олігарха, який намагається впливати на нову владу, у нас починається активне обговорення теми дефолту, причому до цього підключаються офіційні особи, експерти, представники громадянського суспільства. Таким чином тестується схильність суспільства до сприйняття або несприйняття подібної інформації», — каже керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

Експерт наголошує, що теоретично дефолт може бути вигідний олігархам. Наприклад, у Росії свого часу олігархи за результатами дефолту скупили за безцінь державні активи, однак у вітчизняних олігархів  просто немає вільних коштів у достатньому обсязі, тому розмови про дефолт — це більше маніпуляції.

«Крім того, заяви про дефолт можна розглядати як своєрідний шантаж окремих країн, приміром, США, щоб вони змінили свої підходи до нового президента й особливо членів його команди. Грубо кажучи, Коломойський сам за великим рахунком не зацікавлений у дефолті. У нього немає вільних коштів, щоб він міг за безцінь скупити активи, але через афільовані ЗМІ він у такий спосіб натякає на недоречність критики з боку наших західних партнерів призначень в Адміністрації Президента. Сьогодні це набуває додаткової актуальності, оскільки президенту в найближчі кілька місяців необхідно призначити голів ОДА та РДА. І зрозуміло, що олігархи загалом і Коломойський зокрема будуть намагатися просунути своїх людей на ці посади», — стверджує Рейтерович.

Нагадаємо, в інтерв’ю Financial Times мільярдер Ігор Коломойський, який повернувся до України після обрання президентом Зеленського, порадив тому оголосити дефолт.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/realnuh-peredumov-dlya-defoltu-nemaye-ce-shantazh-ekspertu">
Twitter
LinkedIn

Новини

2019-й став роком ілюзій, — Рейтерович

2019-й став роком народження і згасання нових ілюзій. Цей тренд продовжиться і в наступному році. Таку думку висловив під час круглого столу «Підсумки 2019-го – перспективи 2020 року: політичні, соціальні,…

Дозвіл купувати землю іноземцям — це державна зрада, — експерти

Продаж землі іноземцям становитиме загрозу національній безпеці. Під час проведення земельної реформи головне — створити запобіжники, які гарантують, що земля залишиться у власності українців, і дрібні та середні фермери матимуть…