Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Реальних передумов для дефолту немає, це шантаж, — експерти

Реальних передумов для дефолту немає, це шантаж, — експерти

У разі оголошення дефолту в Україні буде штучна криза, яка потягне за собою обвал економіки. Курс гривні може впасти до 73 за долар, настане інфляція і ціни на продукти зростуть у рази.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю для Час.UA заявив економіст Сергій Фурса.

Він наголосив, що жодної із трьох передумов, які можуть змусити уряд держави піти на оголошення дефолту, в Україні немає.

«Наразі реальних передумов для дефолту в Україні немає. По-перше, у нас зростає економіка. По-друге, у нас стабільна валюта і, по-третє, у нас, власне, знижується боргове навантаження. Тому навіть причини, яка б обумовила необхідність оголошення дефолту, немає. А якщо таке рішення буде ухвалене, це буде штучна криза. І створить її той, хто аж ніяк не керується інтересами України», — говорить експерт.

Економіст наголошує, що дефолт не означає, що нам автоматично будуть списані борги.

«Борги все одно доведеться повертати. У разі дефолту може бути списана частина боргу, але про це потрібно домовитись із кредиторами і пройти процес реструктуризації. Та для цього потрібно переконати кредиторів, що країна дійсно потребує дефолту. За ситуації, яка зараз в Україні, ніхто навіть розмовляти про таке не стане», — стверджує Сергій Фурса.

За словами фахівця, найбільше дефолт ударить по середньому класу і найбідніших верствах населення.

«Дефолт — це велика фінансова криза. Під час будь-яких криз заможні багатіють, а бідні стають іще біднішими. В Україні постраждає той невеличкий прошарок, який є середнім класом, і бідне населення», — каже Сергій Фурса.

Економіст зазначає, перший удар буде по гривні, а це спричинить інфляцію.

«Курс національної валюти першим реагує. Буде обвал гривні, причому не з 26 до 28, а із 26 до всіх 73. Одразу є почнеться інфляція, тобто суттєве зростання цін, тому що всі вони прив’язані до курсу. При цьому, знову ж таки, це не буде підвищення на 5–10%, як ми маємо зараз, а збільшення вартості в рази. Ну а потім упаде економіка. Хтось утратить роботу, хтось — заощадження в банках, адже банківська система найбільш чутлива до фінансових криз», — зазначає Сергій Фурса.

Водночас заяви про можливий дефолт — це питання не стільки економічне, скільки політичне. З одного боку, це своєрідний тест на реакцію суспільства щодо сприйняття подібної перспективи, з іншого — елемент інформаційних маніпуляцій. 

«У нас усі президенти, і Володимир Зеленський у тому числі, говорили про те, що деолігархізація — це одне з першочергових завдань. Однак зараз складається дуже показова ситуація, коли за результатами інтерв’ю одного олігарха, який намагається впливати на нову владу, у нас починається активне обговорення теми дефолту, причому до цього підключаються офіційні особи, експерти, представники громадянського суспільства. Таким чином тестується схильність суспільства до сприйняття або несприйняття подібної інформації», — каже керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

Експерт наголошує, що теоретично дефолт може бути вигідний олігархам. Наприклад, у Росії свого часу олігархи за результатами дефолту скупили за безцінь державні активи, однак у вітчизняних олігархів  просто немає вільних коштів у достатньому обсязі, тому розмови про дефолт — це більше маніпуляції.

«Крім того, заяви про дефолт можна розглядати як своєрідний шантаж окремих країн, приміром, США, щоб вони змінили свої підходи до нового президента й особливо членів його команди. Грубо кажучи, Коломойський сам за великим рахунком не зацікавлений у дефолті. У нього немає вільних коштів, щоб він міг за безцінь скупити активи, але через афільовані ЗМІ він у такий спосіб натякає на недоречність критики з боку наших західних партнерів призначень в Адміністрації Президента. Сьогодні це набуває додаткової актуальності, оскільки президенту в найближчі кілька місяців необхідно призначити голів ОДА та РДА. І зрозуміло, що олігархи загалом і Коломойський зокрема будуть намагатися просунути своїх людей на ці посади», — стверджує Рейтерович.

Нагадаємо, в інтерв’ю Financial Times мільярдер Ігор Коломойський, який повернувся до України після обрання президентом Зеленського, порадив тому оголосити дефолт.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/realnuh-peredumov-dlya-defoltu-nemaye-ce-shantazh-ekspertu">
Twitter
LinkedIn

Новини

Воєнізовані націоналістичні структури можуть використовувати «в темну» для зриву виборів

Для зриву виборів на окремих дільницях можуть бути використані воєнізовані націоналістичні організації. Експерти вказують на тенденцію втягування парамілітарних структур у «брудну» політичну гру. Ризики застосування сили та обмеження прав і…

Мюнхенська конференція з безпеки 2020: чи можливий хорватський сценарій на Донбасі

Під час Мюнхенської конференції Володимир Зеленський зробив дві взаємовиключні заяви щодо місцевих виборів на Донбасі. Перша заява передбачає можливість проведення їх за повного контролю українською владою кордону з РФ на…

«Швидкі гроші» не можуть бути ціллю земельної реформи, – Юрій Подорожній

Нерозуміння суті аграрної реформи нова влада продемонструвала з моменту формування уряду, коли скасувала профільне міністерство та передала його повноваження в міністерство економіки.