Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Результати місцевих виборів: висновки, тенденції і прогнози

Результати місцевих виборів: висновки, тенденції і прогнози

Результати місцевих виборів показали, що люди більше довіряють місцевому самоврядуванню, ніж центральній владі. «Слуги народу» не зуміли підтвердити свого статусу як партії влади, а місцеві лідери не просто укріпились на місцях, але й високі результати партії місцевого самоврядування «Пропозиція», яка згідно з офіційними даними ЦВК увійшла в ТОП-10 переможців виборів, показали, що вона зробила заявку на становлення як загальнонаціонального гравця.

Про це йшлося під час пресконференції «Перспективи взаємовідносин центральної та місцевої влади після виборів», яка відбулася 19 листопада в УНІАН.

На думку політтехнолога Сергія Гайдая, ці місцеві вибори стали змаганням політичних партій і вони проходили у 4 горизонтах. Перший, парламентські партії прагнули підтвердити свій статус, другий – непарламентські партії, які претендують на роль загальнонаціональних, апробували свої сили. Третій пласт – це партії, які були заточені під перемогу конкретних мерів, і четвертий – технічні проєкти, які просто заробляли гроші на торгівлі місцями у комісіях.

«Аналізуючи кожен із цих горизонтів, можна відмітити, що «Слуги народу» не змогли підтвердити статусу партії влади. Серед тих, хто проводив загальнонаціональну кампанію, але не присутній у парламенті, ми бачимо досить скромні результати у партії “Перемога Пальчевського”, “Нашого краю”, “Партії Шарія”. Такі партії, як “Удар” і “Самопоміч” із загальнонаціональних перетворились на партії киян і львів’ян відповідно. А от партія «Пропозиція», яка попри те, що не вела масштабної загальнонаціональної кампанії, свої плацдарми зайняла», - каже Сергій Гайдай.

Приймаючи новий Виборчий кодекс в інтересах парламентських партій і вводячи тотальну партизацію, «Слуги народу» розраховували, що це стане технологією для їх перемоги, вважає політолог Владислав Дзівідзінський. Втім, на його думку, через низький рівень кваліфікації і відсутність системної роботи монобільшості ці потуги тільки призвели до зміщення балансу усієї влади на місця.

«Партії місцевих лідерів скрізь мають вищу підтримку за парламентські. У топ-10 партій, які отримали найбільше представників у радах усіх рівнів, увійшли 4 парламентські - «СН», “Батьківщина”, “ОПЗЖ” і “ЄС”. У лідерах також 4 партії, уже були представлені у владі – це «Наш край», “Свобода”, “Стратегія Гройсмана” і партія Ляшка, і дві політсили, які були створені відносно нещодавно – це «За майбутнє» і «Пропозиція». Якщо «За майбутнє» я б взагалі партією не називав, це проєкт, франшиза, то партія «Пропозиція» - приклад того, як далі можуть розвиватися регіональні партії. Її представники могли іти самостійно і переобиратися, але вибрали кооперацію на горизонтальному рівні і це дає їм шанси на політичні перспективи», - говорить політолог.

«Слуги народу» не виграли виборів у жодному обласному центрі, тоді як у партії «Пропозиція»,  проти якої найбільше боролись представники центральної влади, уже є перемоги в Житомирі,  Кропивницькому, і кандидати від партії – лідери виборчих перегонів у Дніпрі і Миколаєві. Другий тур виборів  у цих містах відбудеться 22 листопада.

«Якщо ми згадаємо ту ж історію у Дніпрі, то у дніпрян просто вкрали перемогу у першому турі. Там були і сітки, і брудна медіакампанія і відверті махінації при підрахунку голосів. Я переконаний, коли поступає інформація про масову скупку голосів опонентом Філатова мала би бути реакція центральної влади. Є задокументовані факти фальсифікацій і має бути не тільки участь Нацполіції, але і публічна реакція глави держави, який має показати, що він за чесні вибори. Адже в умовах низької явки ціна перемоги може бути у 10-15 тисяч голосів і купити стільки не складно. Уже зрозуміло, що другий тур там буде безпрецедентним за кількістю махінацій», - каже Ігор Рейтерович.

Політолог Ростислав Балабан зазначає, що результати виборів показали ефект «витверезіння виборців і те, що хвиля ейфорії, коли люди голосували за президентську партію, бо думали, що можна в один клік завершити війну, отримати низькі податки і високі зарплати, уже пройшла. Тиснучи на місцеве самоврядування, влада тільки «розбудила місцеві еліти» і це призведе до зміни політичної кон’юнктури.

«Політична палітра буде оновлюватися. Ще до початку виборів я говорив, що вони стануть стартом для майбутніх парламентських. Така партія як «Пропозиція», яка взяла опорні пункти, уже зробила заявку на загальнодержавний рівень», - говорить Ростислав Балабан.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/rezultatu-miscevuh-vuboriv-vusnovku-tendencii-i-prognozu">
Twitter
LinkedIn

Новини

Протест проти «формули Штайнмайєра» – відповідь суспільства на комунікаційні помилки влади, – Рейтерович

Події на Майдані й акції протесту проти підписання формули Штайнмайєра в інших містах — це наслідок відсутності комунікації влади з громадянами. Із суспільством треба спочатку говорити, що ми там ухвалюємо…

Ігор Рейтерович увійшов до топ-10 найвпливовіших українських політологів

Керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігор Рейтерович увійшов до топ-10 українських політологів. Рейтинг оприлюднила Асоціація професійних політичних консультантів. Перелік найпопулярніших політичних професій «Вікторія» має 6 номінацій: «Політологи», «Політичні…

Луцьк: Головним ноу-хау виборів-2019 стала віртуальна політика

Специфікою передвиборчої кампанії є медійне «розкручування» віртуального політика, який став лідером перегонів. Специфікою самих виборів може стати розбіжність між соціологічними рейтингами кандидатів та підсумками голосування.