Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Результати місцевих виборів: висновки, тенденції і прогнози

Результати місцевих виборів: висновки, тенденції і прогнози

Результати місцевих виборів показали, що люди більше довіряють місцевому самоврядуванню, ніж центральній владі. «Слуги народу» не зуміли підтвердити свого статусу як партії влади, а місцеві лідери не просто укріпились на місцях, але й високі результати партії місцевого самоврядування «Пропозиція», яка згідно з офіційними даними ЦВК увійшла в ТОП-10 переможців виборів, показали, що вона зробила заявку на становлення як загальнонаціонального гравця.

Про це йшлося під час пресконференції «Перспективи взаємовідносин центральної та місцевої влади після виборів», яка відбулася 19 листопада в УНІАН.

На думку політтехнолога Сергія Гайдая, ці місцеві вибори стали змаганням політичних партій і вони проходили у 4 горизонтах. Перший, парламентські партії прагнули підтвердити свій статус, другий – непарламентські партії, які претендують на роль загальнонаціональних, апробували свої сили. Третій пласт – це партії, які були заточені під перемогу конкретних мерів, і четвертий – технічні проєкти, які просто заробляли гроші на торгівлі місцями у комісіях.

«Аналізуючи кожен із цих горизонтів, можна відмітити, що «Слуги народу» не змогли підтвердити статусу партії влади. Серед тих, хто проводив загальнонаціональну кампанію, але не присутній у парламенті, ми бачимо досить скромні результати у партії “Перемога Пальчевського”, “Нашого краю”, “Партії Шарія”. Такі партії, як “Удар” і “Самопоміч” із загальнонаціональних перетворились на партії киян і львів’ян відповідно. А от партія «Пропозиція», яка попри те, що не вела масштабної загальнонаціональної кампанії, свої плацдарми зайняла», - каже Сергій Гайдай.

Приймаючи новий Виборчий кодекс в інтересах парламентських партій і вводячи тотальну партизацію, «Слуги народу» розраховували, що це стане технологією для їх перемоги, вважає політолог Владислав Дзівідзінський. Втім, на його думку, через низький рівень кваліфікації і відсутність системної роботи монобільшості ці потуги тільки призвели до зміщення балансу усієї влади на місця.

«Партії місцевих лідерів скрізь мають вищу підтримку за парламентські. У топ-10 партій, які отримали найбільше представників у радах усіх рівнів, увійшли 4 парламентські - «СН», “Батьківщина”, “ОПЗЖ” і “ЄС”. У лідерах також 4 партії, уже були представлені у владі – це «Наш край», “Свобода”, “Стратегія Гройсмана” і партія Ляшка, і дві політсили, які були створені відносно нещодавно – це «За майбутнє» і «Пропозиція». Якщо «За майбутнє» я б взагалі партією не називав, це проєкт, франшиза, то партія «Пропозиція» - приклад того, як далі можуть розвиватися регіональні партії. Її представники могли іти самостійно і переобиратися, але вибрали кооперацію на горизонтальному рівні і це дає їм шанси на політичні перспективи», - говорить політолог.

«Слуги народу» не виграли виборів у жодному обласному центрі, тоді як у партії «Пропозиція»,  проти якої найбільше боролись представники центральної влади, уже є перемоги в Житомирі,  Кропивницькому, і кандидати від партії – лідери виборчих перегонів у Дніпрі і Миколаєві. Другий тур виборів  у цих містах відбудеться 22 листопада.

«Якщо ми згадаємо ту ж історію у Дніпрі, то у дніпрян просто вкрали перемогу у першому турі. Там були і сітки, і брудна медіакампанія і відверті махінації при підрахунку голосів. Я переконаний, коли поступає інформація про масову скупку голосів опонентом Філатова мала би бути реакція центральної влади. Є задокументовані факти фальсифікацій і має бути не тільки участь Нацполіції, але і публічна реакція глави держави, який має показати, що він за чесні вибори. Адже в умовах низької явки ціна перемоги може бути у 10-15 тисяч голосів і купити стільки не складно. Уже зрозуміло, що другий тур там буде безпрецедентним за кількістю махінацій», - каже Ігор Рейтерович.

Політолог Ростислав Балабан зазначає, що результати виборів показали ефект «витверезіння виборців і те, що хвиля ейфорії, коли люди голосували за президентську партію, бо думали, що можна в один клік завершити війну, отримати низькі податки і високі зарплати, уже пройшла. Тиснучи на місцеве самоврядування, влада тільки «розбудила місцеві еліти» і це призведе до зміни політичної кон’юнктури.

«Політична палітра буде оновлюватися. Ще до початку виборів я говорив, що вони стануть стартом для майбутніх парламентських. Така партія як «Пропозиція», яка взяла опорні пункти, уже зробила заявку на загальнодержавний рівень», - говорить Ростислав Балабан.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/rezultatu-miscevuh-vuboriv-vusnovku-tendencii-i-prognozu">
Twitter
LinkedIn

Новини

Політолог назвав 5 партій, які займуть нішу «нових облич» у наступному парламенті

У парламентських перегонах, як і в президентській кампанії, можна очікувати на рекордну кількість учасників. Політичні гравці так намагатимуться відповісти на запит суспільства на нові обличчя. Однак уже зараз можна говорити…

Українців закликали підписати петицію до Президента щодо комплексної земельної реформи

Скасування мораторію на продаж земель і впровадження вільного ринку землі може становити загрозу національній безпеці. Президент має відповідально поставитись до земельного питання. Про це йдеться в електронній петиції, опублікованій на…