Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українським виборам

У Києві представили дослідження про топ-5 загроз українським виборам

Головною зовнішньою загрозою для виборів-2019 є втручання Росії, головною внутрішньою – вплив політично заангажованих правоохоронних органів. При цьому обидва суб’єкти можуть використовувати парамілітарні організації та радикальні рухи для зриву виборчого процесу в Україні.

Про це йшлося під час міжнародного круглого столу «Що загрожує демократичним виборам в Україні?», який відбувся 25 березня в конференц-залі київського прем’єр-готелю «Русь» з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

У круглому столі взяли участь представники низки посольств держав Європи, Азії та Північної Америки, працівники міжнародних моніторингових та спостережних місій, аналітики з інших країн, українські політологи, політтехнологи, журналісти, юристи та громадські діячі.

Під час круглого столу було презентовано аналітичне дослідження експертів Центру з викладом головних загроз, що здатні серйозно вплинути на вибори-2019 в Україні. П’ять найголовніших із них, за словами керівника політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігоря Рейтеровича – це ризик втручання Росії та втручання політизованих правоохоронних органів України, маніпуляції недосконалим виборчим законодавством, а також домінування «брудних» технологій і силові акції парамілітарних угруповань.

«Росія активізувала медійну та фінансову підтримку рухів, партій і кандидатів, які сприяють поширенню недовіри до українських виборів. З іншого боку, спостерігаємо політично заангажовану діяльність МВС, що підігрує одній політичній силі. При цьому відбувається активне використання парамілітарних організацій, що погрожують застосовувати насильство на дільницях. І ці заяви не отримують належної реакції міністерства», - вказує Ігор Рейтерович.

Під час круглого столу французький журналіст і політолог Олів’є Ведрін підкреслив: на Заході є побоювання, що в українських виборах спрацює чинник корупції. При цьому в західних ЗМІ подається мало інформації про Україну. На цьому фоні в Європі сильним є вплив російських джерел інформації, які й формують картину українських подій, дуже часто в суто пропагандистському ключі.

Політтехнолог Сергій Гайдай констатував, що вплив Росії на український політикум в останні роки зменшився. Водночас, на його думку, внутрішні загрози для виборів становить залежність складу ЦВК від влади та конкретних політсил, а також низька політична культура самого суспільства, зокрема, готовність багатьох виборців толерувати підкуп.

Політолог Валерій Димов вважає, що одна з нинішніх кандидатів у президенти – Юлія Тимошенко – має вплив і на структури МВС, і на радикальні рухи, асоційовані з міністерством.

«Таким чином робиться спроба «застовпити» обидві сторони вулиці – і радикалів, і правоохоронців – для розкачки методів «вуличної політики». У підсумку такі процеси працюють на дестабілізацію України в інтересах Росії», - припустив Димов. Директор Інституту світової політики Євген Магда не виключає в день виборів провокацій із нападами на виборчі дільниці, показовим підкупом виборців або нищенням виборчої документації. Для підриву легітимності виборів такі точкові дії достатньо буде широко висвітлити в медіа, - вважає аналітик.

Експерти одностайні в тому, що зараз необхідна увага міжнародних структур до виборчого процесу в Україні і громадський контроль за діями всіх суб’єктів виборів та правоохоронних органів.

Водночас, на думку журналіста-розслідувача Олега Дейнеки, мережа «ОПОРА», яка вважається найавторитетнішим громадським об’єднанням, що здійснює спостереження за виборами, працює недостатньо прозоро.

«Відомості про фінансування, реальну структуру осередків «ОПОРИ» в регіонах, кількість її спостерігачів є закритою інформацією. Запроваджена організацією посада виборчого омбудсмена у кожній області також уповноважена міністром Аваковим і одним з нардепів від «Батьківщини». При цьому є випадки підкупу та незаконної агітації, які в «ОПОРІ» відмовляються фіксувати», - каже Олег Дейнека.

Експерти «Українського Центру суспільного розвитку» у своєму дослідженні закликали правоохоронні органи дотримуватися незаангажованого підходу до всіх учасників виборчого процесу і не допустити викривлення результатів волевиявлення. Учасників виборів – вести кампанію в рамках правових і етичних норм. Законодавців – утриматись від політично вмотивованих законопроектів, які вносяться «під вибори», та ліквідувати «білі плями» в уже ухвалених законах.

Аналітичний звіт про загрози українським виборам буде направлено 50 посольствам і міжнародним організаціям, що працюють в Україні.

 

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/u-kuevi-predstavuly-doslidzhennya-pro-top-5-zagroz-ukrainskim-vuboram">
Twitter
LinkedIn

Новини

Непублічність імовірного переможця виборів підриває довіру до нього – експерт

Є ризик, що в разі перемоги Володимир Зеленський «делегуватиме» свої президентські функції так, як делегує право виступати в ЗМІ від його імені. За відсутності чіткої кадрової політики важливі призначення, які…

Законопроект про медіа: які зміни для українських ЗМІ передбачає документ

Верховна Рада опублікувала текст доопрацьованого проекту закону №2693-д "Про медіа". Експерти оцінили для видання "Коментарі" необхідність цього документа і ризики, які в ньому закладені.

Воєнізовані націоналістичні структури можуть використовувати «в темну» для зриву виборів

Для зриву виборів на окремих дільницях можуть бути використані воєнізовані націоналістичні організації. Експерти вказують на тенденцію втягування парамілітарних структур у «брудну» політичну гру. Ризики застосування сили та обмеження прав і…