Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Власники землі не стануть одразу масово продавати паї, – Юрій Подорожній

Власники землі не стануть одразу масово продавати паї, - Юрій Подорожній

Земельна реформа має бути продуманою і має зберегти баланс між економічною доцільністю та збереженням інтересів простих українців.

Про це пише у своєму блозі експерт Українського Центру суспільного розвитку, політтехнолог Юрій Подорожній.

«Всі ми пам’ятаємо непродуману реформу масової приватизації кінця 90-х років, коли прості люди отримували на руки ваучери, а результати реформи залишили в українців відчуття розчарування та обману. У цьому контексті перед українською владою має стояти завдання реформувати ринок землі так, аби країна не отримала ще більше відчуття несправедливості щодо простого українця», - говорить Юрій Подорожній.

На думку політтехнолога, ключовою у соціальному плані має бути відповідь на запитання: Чи кинуться власники продавати свої земельні паї, щойно з’явиться легальна можливість, та чи не виникне спекулятивний ринок?

«Така загроза існує. Аналіз стану земельного ринку говорить про те, що більшість земельних наділів, якими володіють українські селяни, нині в оренді переважно в агрохолдингів чи фермерів», - пише Юрій Подорожній.

Він наголосив, що згідно із законопроектом, що стосується ринку землі, пріоритетним правом купівлі, якщо власник паю бажатиме продати земельну ділянку, є саме орендар.

«Таких коштів, аби викупити землю у селян, агрохолдинги чи фермерські господарства не мають. І договори оренди з селянами укладались здебільшого від 10 років. А тому щоб продати свою ділянку, вони мають розірвати договір оренди, який для більшості власників паїв стане юридично складною процедурою», - пише Юрій Подорожній.

На його думку, обіцянка уряду, що земля матиме реальну ринкову ціну, знову ж таки буде ускладнена через положення про пріоритет купівлі земельної ділянки орендарем. Адже фактично ціну на пай диктуватиме орендар, який не бажатиме через своє практично монопольне право купівлі виставляти адекватні реальній вартості ціни.

«У кінцевому підсумку лібералізація ринку призведе до наростання соціального напруження у суспільстві, яке влада відчуває ще на стадії обговорення», - говорить політтехнолог.

Юрій Подорожній, зауважив, що запобіжником у таких процесах має стати активність держави.

«Необхідно формувати державний земельний банк, який повинен ставати посередником між покупцем та продавцем на ринку землі. Саме земельний банк має стати гарантом дотримання порядку на цьому ринку та контролю за ринковими цінами», - говорить експерт.

В іншому випадку, впевнений політолог, країна замість обіцяного урядом зростання ВВП отримає ще одну проблему, яка охопить як економіку, так і низку інших сфер, зокрема і соціальну.

Нагадаємо, 10 жовтня група народних депутатів з фракції Слуга народу зареєструвала у парламенті оновлений законопроект про ринок землі, до якого внесли зміни щодо можливої купівлі землі нерезидентами.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/vlasnuku-zemli-ne-stanyt-odrazy-masovo-prodavatu-pai-yuriy-podorozhniy">
Twitter
LinkedIn

Новини

Житомир: Тему підкупу виборців роздмухують, щоб виправдати свою поразку – експерти

Гіперболізація загрози підкупу виборців стала політичною технологією, яку певні сили використовують зокрема для того, щоб у разі своєї поразки не визнати вибори законними.

Надмірна роль поліції в процесі виборів-2019 загрожує демократії – експерти

МВС бореться за розширення своїх повноважень у виборчому процесі. Водночас низька результативність розслідування порушень виборчого права та політичне забарвлення дій керівництва міністерства загрожує чесним виборам.

Українці жодному політику не пробачать здачу Криму, – Подорожній

Мовчання кандидата Зеленського, уникання дебатів та зневажлива відповідь штабу Мустафі Джемілєву – це елементи одного пазлу, які свідчать про несамостійність претендента на пост глави держави і наявність у нього «господарів».