Український Центр суспільного розвитку

Юрій Подорожній

Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку

  1. Головна
  2. /
  3. Юрій Подорожній
  4. /
  5. Закон про імпічмент: чого чекати та як проходитиме процедура

Закон про імпічмент: чого чекати та як проходитиме процедура

Факти

Ухвалення закону про імпічмент президента – одна з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського.

Але така обіцянка мала популістський характер.

Тоді кандидату Зеленському необхідно було зробити всі можливі й неможливі кроки, аби сподобатись виборцям. Тим паче, що всі попередні президенти України завжди вносили до своїх передвиборчих програм обіцянку ухвалити закон про імпічмент, незмінно додаючи до неї слово гарантую.

Проте обіцяти не означало одружитись. І з 1996 року, з моменту затвердження Конституції, цю обіцянку так і ніхто не виконав.

Насамперед закон про імпічмент гарантує законну процедуру усунення президента з посади.

Як закон працює у світі

У світі імпічмент отримав поширення зі Сполученого Королівства. Проте, мабуть, найвідомішим у світі прецедентом такого масштабу стало зняття з посади президента США Річарда Ніксона, який увійшов у історію під назвою Вотергейт.

Для США імпічмент – це процедура, яку застосовують нерідко. І востаннє її використали щодо президента Клінтона, який потрапив у так би мовити пікантну історію з Монікою Левінські. Тоді Білл Клінтон під присягою збрехав у суді, внаслідок чого і було розпочато процес дострокового припинення його повноважень як глави держави.

Імпічмент як процедуру зняття президента зі свого поста застосовують у багатьох країнах світу. Одним з останніх прикладів у Європі було усунення з посади президента Литовської Республіки Роланда Паксаса, якого звинуватили у грубих порушеннях Конституції та президентської присяги.

Конституція визначає порядок імпічменту

В Україні, згідно з Конституцією, дострокове припинення повноважень президента можливе з чотирьох причин: смерті, відставки, за станом здоров’я і, власне, за процедурою імпічменту.

Саме Конституція визначає поняття імпічменту та фактори, які до цього можуть призвести. Неможливість застосування імпічменту була обумовлена не прописаною процедурою.Тобто очікування закону про імпічмент – це не обґрунтування, а, власне, порядок процедури.

Що підписав Парубій?

Закон, який цей порядок визначає, має назву Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України. Парламент ухвалив його 6 червня 2019 року.

Ухвалення цього документа стало можливим, насамперед, унаслідок відвертого протистояння між новообраним президентом Володимиром Зеленським та Верховною Радою.

Глава держави свідомо пішов на конфлікт із народними депутатами, намагаючись таким чином продовжувати політику популізму та підтримувати власний рейтинг усіма доступними засобами в рамках підготовки до дострокових виборів.

З одного боку, президент виконав обіцянку, дану виборцям про ухвалення такого закону, а з іншого – затвердження такого документа стало помстою депутатів за зверхнє ставлення Зеленського до найвищого представницького органу держави.

Як проходить процедура імпічменту

Власне, сам закон про ТСК передбачає, що у Верховній Раді депутати вносять подання про ініціювання імпічменту, яке має підтримати конституційна більшість, тобто 226 парламентарів.

У разі позитивного рішення створюється тимчасова слідча комісія, до якої входять народні депутати із пропорційним представництвом від усіх фракцій, спеціальний прокурор та троє спеціальних слідчих.

Висновки цієї ТСК мають бути розглянуті на сесії Верхової Ради. Далі Конституційний суд робить власну оцінку, а Верховний суд надає висновки про те, чи є ознаки державної зради або іншого злочину.

Завершується усунення президента з посади тим, що 338 депутатів Верховної Ради підтримують відповідну постанову.

Імпічмент залежатиме від парламентських виборів

Звичайно, процедура імпічменту складна та потребує значної консолідації парламенту та вищих органів судової гілки влади, але це закономірно. Адже імпічмент – це фактично скасування результатів волевиявлення всього народу України.

Така процедура на часі, й, можливо, якби ми її мали раніше, Україні не довелось би зіткнутись із масою проблем та негативних подій. Адже у будь- якому разі кожен президент чітко усвідомлюватиме, що він відповідає за свої дії не тільки політично, а й юридично. А це ще один крок України до правової держави.

Хоча історія з законом про імпічмент не завершена. Голова Верховної ради підписав депутатський закон, а не той, який передав до парламенту президент. Тому питання, чи підпише його президент, залишається наразі відкритим.

Та в разі його підписання Володимир Зеленський стане не тільки президентом, за часів якого було ухвалено закон про імпічмент, а й тим, проти кого застосували цю процедуру.

Адже і порушення кримінальних справ генеральним прокурором Юрієм Луценком про державну зраду, і масові звинувачення в порушенні законів їх гарантом можуть стати підставою для початку відповідного процесу позбавлення президента повноважень.

Однак усе залежатиме від парламентських виборів та конфігурації більшості у Верховній Раді.

 

Поділіться в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/zakon-pro-impichmentchogo-chekatu-ta-yak-prohodutume-procedura">
Twitter
LinkedIn

Інші записи автора

МВС: селфі під забороною… Не вірте!

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку МВС: селфі під забороною… Не вірте! Щось не так в королівстві Арсена Авакова під назвою МВС. То він та його колеги…

Дефолт — як це призведе до відставки Зеленського?

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку Дефолт — як це призведе до відставки Зеленського? Ліга Довільні роздуми про шаурму, Коломойського, дефолт та що відбувається за лаштунками. Святкування…

Хто буде співпрацювати з Зеленським

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку Хто буде співпрацювати з Зеленським Факти Те, що Володимир Зеленський однозначно йде у політику, стало зрозуміло 1 грудня 2017 року, коли…

Паспорти РФ для жителів ОРДЛО: чому тепер Росія не нападатиме, а захищатиме

Юрій Подорожній Експерт, політтехнолог ГО Український Центр суспільного розвитку Паспорти РФ для жителів ОРДЛО: чому тепер Росія не нападатиме, а захищатиме Факти 3 травня жителі Донецька почали оформлювати російське громадянство. За даними…