Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Житомир: Тему підкупу виборців роздмухують, щоб виправдати свою поразку – експерти

Житомир: Тему підкупу виборців роздмухують, щоб виправдати свою поразку – експерти

Гіперболізація загрози підкупу виборців стала політичною технологією, яку певні сили використовують зокрема для того, щоб у разі своєї поразки не визнати вибори законними.

Про це йшлося під час прес-конференції «Звинувачення в підкупі виборців як елемент інформаційної війни», що відбулася 22 березня у Житомирі, в прес-центрі «Вибір житомирян».

Під час заходу було презентовано дані аналітичного дослідження щодо специфіки висвітлення теми підкупу виборців у ЗМІ та соцмережах, яке спільно провели «Центр контент-аналізу» та ГО «Український Центр суспільного розвитку».

Як свідчить аналіз інформаційного простору, тему підкупу штучно підігрівали, розповів Ігор Рейтерович, керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку».

«За період з 14 січня по 28 лютого цього року найбільше повідомлень про підкуп ініціювало МВС - 36%. Сам Арсен Аваков став абсолютним лідером серед спікерів на цю тему – він зробив майже 300 повідомлень. Ще 16% меседжів припадає на партію «Батьківщина», 13% - на незалежних активістів, 11% - на БПП і 10% - на СБУ та ГПУ», - пояснив політолог.

За його словами, акценти повідомлень у МВС та партії «Батьківщина» переважно збігалися – ішлося передусім про підготовку підкупу штабом чинного Президента. Відповідні меседжі здобули понад 2 млн контактів з аудиторією, в той час як повідомлення про підкуп виборців з боку штабу Юлії Тимошенко мали в чотири рази менше охоплення аудиторії.

Інформаційна перевага опозиційного кандидата стала можливою також завдяки тому, що звинувачення на адресу штабу Порошенка активно ретранслювали рейтингові ЗМІ з медіахолдингу Ігоря Коломойського («1+1» та інші), а також проросійські ЗМІ, – підкреслив аналітик.

Синхронна інформаційна кампанія МВС, низки медіа-груп та конкретних кандидатів може мати на меті делегітимізацію виборів, – припускає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Юрій Подорожній.

«Гіперболізація теми підкупу працює на те, щоб представити українські вибори як недемократичні, у чому насамперед прямо зацікавлена країна-агресор. Але є і внутрішні сили, для яких це буде важливо – в разі їхньої поразки на виборах вони пояснюватимуть її підкупом електорату з боку переможця», - говорить експерт.

На його думку, активізація радикальних організацій та їхні заяви про готовність застосовувати силу на дільницях також працюють на підрив довіри до виборчого процесу. При цьому реакція МВС на ці дії та заяви є досить млявою, – переконаний Юрій Подорожній.

Інформаційні хвилі щодо системного підкупу виборців насправді не отримують підтвердження на місцях, – говорить Владислав Пучіч, голова житомирської обласної організації партії «ДемАльянс», депутат міськради.

«Якщо підкуп є проблемою системною, то мають бути кримінальні провадження, докази. На Житомирщині не ведеться жодного такого провадження. Є 3 кримінальні провадження, пов’язані з виборами, але з інших приводів. Це індикатор того, що тему підкупу використовують як технологію», - вважає Владислав Пучіч.

Експерти одностайні в тому, що системний підкуп у межах президентської кампанії організувати практично неможливо. Однак на майбутній парламентській кампанії, коли, скоріше за все, діятимуть мажоритарні округи, реальна загроза локальної практики підкупу зросте.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/zhytomir-temu-pidkupu-vuborciv-rozdmuhuyut-schob-vupravdaty-svoyu-porazku-eksperty">
Twitter
LinkedIn

Новини

Оплату видатків агітаторам потрібно легалізувати, – експерти

Державні інституції мають бути послідовними в реформуванні виборчого законодавства та боротьбі з політичною корупцією і легалізувати компенсацію видатків агітаторам. Це дозволить зробити більш прозорим як видатки, так і надходження політичних…

Ідеологія на цих виборах програла емоціям – експерти

Політтехнологи Порошенка через свої помилки звузили його можливості конкуренції за електорат і навіть підіграли Зеленському, недооцінивши його як суперника. Водночас системна робота штабів чинного президента на місцях забезпечила його проходження…

Феномен Зеленського – психологічна втома і бажання втечі, – експерти

Перший тур президентських виборів став не боротьбою альтернатив і програм, а змаганням образів. 30% українців, проголосувавши за «несистемного» кандидата, реалізували таким чином запит на нові обличчя в політиці, наділивши цього…