Український Центр суспільного розвитку

Робимо політику прозорою!

  1. Головна
  2. /
  3. Публікації
  4. /
  5. Зростання насильства напередодні виборів може призвести до низької явки

Зростання насильства напередодні виборів може призвести до низької явки

Демонстрація сили з боку парамілітарних формувань підриває демократичні інституції та дискредитує правоохоронні органи. За низької довіри до політиків подальше нагнітання ситуації може призвести до того, що громадяни просто боятимуться прийти на виборчі дільниці. Завдання правоохоронних органів – забезпечити правопорядок і гарантувати свою політичну незаангажованість щодо всіх учасників виборчого процесу, як у процесі передвиборчої гонки, так і в день голосування.

Про це йшлося під час прес-конференції «Ризики дестабілізації ситуації в Україні напередодні президентських виборів», що відбулася 13 березня у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна», з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

«Активізація парамілітарних організацій свідчить про дефіцит права в країні. Коли подібні структури починають конкурувати з правоохоронними органами – це дуже небезпечно для держави в цілому. З тим, що вони роблять багато соціально значущих речей, не посперечаєшся, але значною мірою це дублює функції поліції. Схожі організації є і в інших державах, але в Україні особливість у тому, що вони мають досвід реальних бойових дій, чітку військову структуру і подекуди доступ до зброї. І ще один характерний момент – їхнє фінансування дуже непрозоре», – говорить керівник політичних програм ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

Легально парамілітарні формування могли би функціонувати, якби вони мали статус громадських формувань з охорони громадського порядку і підпорядковувалися Нацполіції чи прикордонній служби, – пояснюють юристи.

«У нас же є насправді угруповання, діяльність яких або не відповідає їх правовому статусу громадської організації, або і взагалі без нього. Однак у них є холодна зброя, спецзасоби, і все це відбувається без контролю з боку держави. Ми чули заяви «Нацдружин», що «вулиці будуть їхні». Після такого мав би активізуватися антитерористичний підрозділ СБУ, мала б на вухах стояти поліція. Але реакції не було, і тут можна зробити припущення, що ці структури дійсно контролюються правоохоронцями», – каже адвокат Юрій Григоренко.

На думку експертів, подібні структури можуть бути використані для створення ситуації «контрольованого хаосу» й тиску на політичних опонентів своїх «покровителів».

«Ми бачили ситуацію в Черкасах, коли було розгромлено офіс штабу одного з кандидатів. Припустимо, що в них дійсно можуть бути певні претензії до якоїсь політичної сили. Але чому адекватно не реагує поліція? Причин може бути кілька: або відсутність мотивації, або, навпаки, вмотивованість, щоб не пускати справу в хід. Якщо зараз не буде адекватної реакції на виборчі правопорушення, є ризик, що результати виборів можуть бути оскаржені, а це, своєю чергою, нестиме загрози національній безпеці», – зазначає Юрій Григоренко.

Нагадаємо, що представники «Нацдружин» відкрито заявляли, що готові застосовувати силу на виборчих дільницях у разі фальсифікацій.

«Громадські організації, зокрема та ж ОПОРА, заявили, що сфальсифікувати вибори шляхом використання «транзитного» або «паралельного сервера» практично неможливо. Це те ж саме говорили і представники МВС. Тому нагнітання ситуації щодо можливості майбутніх фальсифікацій – політтехнологічний момент», – стверджує Ігор Рейтерович.

Експерти зазначають, що активізація теми «найбрудніших» виборів в історії вигідна передусім окремим політичним силам, які втрачають підтримку та готуються наперед оскаржити результати виборів.

«Загальний перебіг кампанії не йде в жодне порівняння з попередніми президентськими гонками 1999, 2004 та 2010 років. Тоді дійсно фіксували масові фальсифікації, силові акції, навіть убивства політиків, і вся силова та адмінмашина працювала на одного кандидата. Сьогодні ж ситуація багатополярна», – каже Ігор Рейтерович.

Інформаційне нагнітання ситуації та психологічний тиск можуть призвести до того, що значна частина активних громадян просто не прийдуть на вибори.

«Страх і апатія – це дві емоції, які виникають у людей, коли вони спостерігають за виборчим процесом. Мало того, що явка на виборах може бути низькою. Ми бачимо, що в регіонах дуже мляво йде агітаційна кампанія – люди бояться за це братися, бо агітаторів фактично ставлять поза законом. Ми ще й можемо мати неукомплектованість виборчих комісій із тих же причин», – каже експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Юрій Подорожній.

Експерти переконані, загальне нагнітання передвиборчої істерії шкодить іміджу України на Заході та грає на руку Росії, головна мета якої – хаос та невизнання результатів виборів як міжнародними організаціями, так і громадянами України. Тож закликають громадськість контролювати, аби не було перевищення повноважень жодної із структур, задіяних у виборах.

Поділіться новиною в соціальних мережах

Facebook
Google+
https://ucsd.org.ua/zrostannya-nasulstva-naperedodni-vuboriv-mozhe-pruzvesty-do-nuzkoi-yavku">
Twitter
LinkedIn

Новини

Ухиляючись від дебатів, Зеленський програє «в довгу» – Рейтерович

Від дебатів про дебати замість фахової дискусії, «в довгу» більше програє Зеленський. Його шанси на перемогу в другому турі від цього зменшуються, а отримати хороший результат на парламентських навряд чи…

Націоналістичні структури можуть використовувати «в темну» для зриву виборів – Рейтерович

Воєнізовані націоналістичні організації можуть бути використані для зриву виборів на окремих дільницях. Коли в першої трійки лідерів президентських перегонів шанси пройти в другий тур практично однакові, навіть 0,5% голосів можуть…

Дозвіл купувати землю іноземцям — це державна зрада, — експерти

Продаж землі іноземцям становитиме загрозу національній безпеці. Під час проведення земельної реформи головне — створити запобіжники, які гарантують, що земля залишиться у власності українців, і дрібні та середні фермери матимуть…